Aktualności - kultura, promocja, turystyka

Dom Dobrej Pamięci w Płońsku już otwarty!

Oprowadzanie po wystawie. Autor: fot. Tomasz Słupski

W odrestaurowanym budynku przy ul. Warszawskiej 2 powstało muzeum poświęcone 500-letniej historii Polaków i Żydów zamieszkujących dawniej miasto.

Zakończyła się modernizacja zabytkowej kamienicy przy ul. Warszawskiej 2 w Płońsku. W odrestaurowanym budynku powstało muzeum poświęcone 500-letniej historii Polaków i Żydów zamieszkujących dawniej miasto. Na prace związane z realizacją inwestycji Płońsk otrzymał prawie 1,7 mln zł z Unii Europejskiej w ramach RPO WM 2014–2020 (Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020). Wartość całej inwestycji to 3,3 mln zł. W uroczystym otwarciu budynku i wystawy wziął udział marszałek Adam Struzik.

Kompleksowa modernizacja

Przebudowano dwa budynki, które były w złym stanie technicznym. Jeden z nich to trzypiętrowa kamienica mieszkalna, która została dostosowana do pełnienia funkcji muzeum. Oba budynki przeszły kompleksową termomodernizację. Zostały przebudowane fundamenty, zmodernizowano elewację, pogłębiono piwnice. Wyremontowano także kominy oraz konstrukcję i pokrycie dachów. Położono nowe tynki na ścianach wewnętrznych. Wyremontowano stropy, przebudowano schody. Budynki zostały przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zagospodarowano także teren wokół budynków – na dziedzińcu łączącym oba obiekty zamontowano ławki i stojaki na rowery.

Korzyści dla społeczności lokalnej

Dzięki inwestycji mieszkańcy zyskają możliwość uczestnictwa w życiu kulturalnym Płońska. W budynku pełniącym funkcję muzeum powstały pomieszczenia z ekspozycjami, a także sale wielofunkcyjne i sala multimedialna. Wystawa pt. „Spójrz – przypomnij” przedstawia historię społeczności żydowskiej i polskiej zamieszkującej Płońsk i jego okolice, a także przedwojenne relacje mieszkańców oraz ich bogate życie społeczne, polityczne i kulturalne.

– Jestem przekonany, że wyjątkowa placówka mieszcząca się w jednej z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych kamienic płońskiego, zrewitalizowanego niedawno rynku, stanie się nową wizytówką i atrakcją miasta. Z pewnością zajmie też ważne miejsce na muzealnej mapie Mazowsza, a  także wpłynie na umacnianie dialogu międzykulturowego, współpracy oraz przyjaznych relacji między Polakami i Żydami – zaznaczył marszałek Adam Struzik.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony