Aktualności

Pogodne Lato dla dzieci z Mazowsza

2008.08.04 00:00 , aktualizacja: 2012.06.05 15:12

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Jakub Wojna

1 sierpnia br., Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik spotkał się z dziećmi, które w ramach programu „Pogodne Lato 2008” wypoczywają w Stanicy Harcerskiej w Gorzewie. To już siódma edycja akcji, dzięki której dzieci z rodzin dotkniętych skutkami alkoholizmu, ubóstwem i przemocą wyjechały na wakacje finansowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.
 

W tym roku na 36 obozach wypoczywa 1500 dzieci z całego Mazowsza. W budżecie województwa przeznaczono na ten cel 1,1 mln zł.

Tegoroczne obozy odbywają się w: Gorzewie, Słupi, Krynicy Morskiej, Kątach Rybackich, Lubiatowie k/Wejherowa oraz Łąkiem k/Bytowa. Przez całe wakacje wezmą w nich udział dzieci z regionów: radomskiego (343 osoby), płocko-ciechanowskiego (343 osoby), ostrołęcko-siedleckiego (516 osób) oraz okołowarszawskiego (298 osób).

– Na obozie w Gorzewie jestem po raz pierwszy. Bardzo fajnie spędzam tu wakacje. Najbardziej podobają mi się gry, zabawy i czas spędzany nad jeziorem i podczas wycieczek. Poznałem tu dużo kolegów i koleżanek. Opiekują się nami sympatyczni druhowie. Uczą nas harcerskiego życia według określonych reguł, co nie zawsze jest łatwe (śmiech) – mówi uczestnik z Sokołowa Podlaskiego.

Podczas 15-dniowego wypoczynku dzieci z rodzin dysfunkcyjnych przebywają z dziećmi z rodzin funkcjonujących prawidłowo. Poprzez stały kontakt w naturalny sposób przejmują one prawidłowe wzorce zachowań oraz uczą się funkcjonować w przyjaznym otoczeniu.

- Bardzo się cieszę, widząc uśmiechnięte twarze dzieci wypoczywających w Gorzewie. Jest to dla mnie dowód na to, że program Pogodne Lato spełnia swoją rolę, ale przede wszystkim daje dzieciakom mnóstwo radości i satysfakcji – powiedział Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

W trakcie kolonii dzieci biorą udział w warsztatach psychologicznych, uczących radzenia sobie z problemami oraz w zajęciach terapeutycznych, prowadzonych przez psychologów w formie gier czy przedstawień teatralnych. Uczą się pozytywnej samooceny, samodzielności i pracy w grupie oraz umiejętności porozumiewania się. Ponadto w ramach programu „Pogodne Lato” najmłodsi poznają zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, uczą się pływać oraz mają możliwość zdobycia karty rowerowej.

Liczba wyświetleń: 654

powrót