Aktualności

Główny dojazd do Muzeum w Treblince jest już otwarty

2009.01.08 00:00 , aktualizacja: 2012.06.01 12:28

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Oddano do użytku główną drogę dojazdową do Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince. W uroczystym otwarciu, które odbyło się 7 stycznia br. wziął udział m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
 

Na opracowanie projektu budowlano-wykonawczego oraz przebudowę drogi dojazdowej na terenie Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince Samorząd Województwa Mazowieckiego w 2008 r. przeznaczył blisko 846 tys. zł. Jest to główna droga dojazdowa do muzeum.

Marszałek Adam Struzik przypomniał, że teren Muzeum w Treblince jest jednym z największych cmentarzysk Europy jakie pozostawił po sobie niemiecki nazizm, a pamięć o bezbronnych ofiarach II wojny światowej to nie tylko powinność, ale i wewnętrzna potrzeba, wynikająca z edukacji patriotycznej. Zadaniem Muzeum jest nie tylko zachowanie w narodzie pamięci o tych wydarzeniach i otoczenia opieką miejsc kaźni, ale również edukacja historyczna kolejnych pokoleń. Samorząd Województwa Mazowieckiego aktywnie wspiera wszelkie działania, które budują tożsamość społeczną i i świadomość narodową.

Delegacja Samorządu Województwa Mazowieckiego złożyła wieńce przy symbolicznej ścianie śmierci na terenie Karnego Obozu Pracy, oddając hołd pomordowanym.

Uroczystość stała się także okazją do rozmowy z dyrekcją placówki o planowanych zamierzeniach dotyczących rozwoju instytucji i przyszłych działań, które podejmowane będą na terenie Muzeum.

Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince jest oddziałem Muzeum Regionalnego w Siedlcach prowadzonego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Na terenie Muzeum powstałego w 1964 r. znajdują się: były Obóz Zagłady, były Karny Obóz Pracy, kopalnia żwiru, Miejsce Straceń i tzw. "Czarna Droga". Zespół obiektów Muzeum tworzą m.in.: założenie pomnikowo - przestrzenne z symbolicznym cmentarzem żydowskim utworzonym z 17 tysięcy głazów i centralnym pomnikiem oraz pomnik ofiar więźniów Karnego Obozu Pracy.

Liczba wyświetleń: 963

powrót