Aktualności

Pro Masovia dla Arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego

2009.06.22 00:00 , aktualizacja: 2012.05.28 11:14

Autor: Agnieszka Jędrzejczak, Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: Łucja D. Cichocka

21 czerwca br. w Katedrze w Radomiu, odbyły się uroczystości pożegnania Ordynariusza Diecezji Radomskiej Arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego, który od lipca rozpoczyna pracę jako Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia w Watykanie.
 

Podczas uroczystości Abp. Zimowski został wyróżniony Medalem Pamiątkowym Pro Masovia. Odznaczenie wręczyli wspólnie Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik i Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Piotr Szprendałowicz.

Abp. Zygmunt Zimowski urodził się 7 kwietnia 1949 r. w Kupieninie na terenie parafii Mędrzechów w diecezji tarnowskiej. W 1967 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, gdzie przyjął święcenia kapłańskie. W 1983 r. rozpoczął pracę w watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. Był też postulatorem w Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych przy procesach m.in. Karoliny Kózkówny i ks. Romana Sitki z diecezji tarnowskiej, jak też Marii Julitty Ritz z diecezji Würtzburg w Niemczech. Podejmował prace nad przygotowaniem „Katechizmu Kościoła Katolickiego”, zwłaszcza jego polskiego wydania i współpracował z Radiem Watykańskim. W 1988 r. został kapelanem papieża Jana Pawła II, a w 1999 r. obdarzono go godnością prałata honorowego. 28 marca 2002 roku w Wielki Czwartek został mianowany przez Jana Pawła II biskupem radomskim. Nominacja ta została ogłoszona w Rzymie i jednocześnie w radomskiej katedrze. Uroczysta konsekracja biskupa i ingres odbyły się 25 maja 2002 r., a głównym konsekratorem był kard. Joseph Ratzinger.

Arcybiskup Zimowski podczas swojej 7 letniej posługi w diecezji w Radomiu zaangażowany był w działalność charytatywną. Z jego inicjatywy został wybudowany m. in. diecezjalny Ośrodek Edukacyjno-Charytatywny „Emaus” w Turnie koło Białobrzegów. Otrzymał doktorat Honoris Causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski za zaangażowanie na rzecz ratowania żydowskich zabytków cmentarnych.

Abp. Zygmunt Zimowski jest trzecim Polakiem kierującym watykańską dykasterią.

Liczba wyświetleń: 650

powrót