Aktualności

Pogodne Lato 2009 trwa

2009.07.21 00:00 , aktualizacja: 2012.05.23 13:21

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

20 lipca br. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik odwiedził dzieci, które w ramach akcji „Pogodne Lato 2009” spędzają wakacje w Stanicy Harcerskiej w Gorzewie. W tegorocznej, ósmej już edycji programu ponad 1500 dzieci z Mazowsza z rodzin dotkniętych alkoholizmem, ubóstwem i przemocą wyjedzie na letni wypoczynek finansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.
 

W tym roku obozy odbędą się w: Gorzewie, Łąkiem k/Bytowa, Kątach Rybackich, Słup, Lubiatowie i Białogórze. Wezmą w nich udział dzieci z regionów: radomskiego (286 osób), ostrołęcko-siedleckiego (427 osób), płocko-ciechanowskiego (284 osoby) oraz okołowarszawskiego (503 osoby). Z budżetu województwa przeznaczono na ten cel 1,3 mln zł.

Podczas dwutygodniowego wypoczynku dzieci z rodzin dysfunkcyjnych przebywają z dziećmi z rodzin funkcjonujących prawidłowo. Stały kontakt z rówieśnikami umożliwia dzieciom przejmowanie w naturalny sposób prawidłowych wzorców zachowań. Ponadto młodzież uczy się funkcjonowania w przyjaznym otoczeniu.

W trakcie kolonii dzieci uczestniczą w warsztatach psychologicznych, kształcących w nich sposoby radzenia sobie z problemami oraz w zajęciach terapeutycznych, prowadzonych przez psychologów w formie gier czy przedstawień teatralnych. Uczą się pozytywnej samooceny, samodzielności i pracy w grupie oraz umiejętności porozumiewania się. Ponadto w ramach programu „Pogodne Lato” najmłodsi poznają zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, uczą się pływać oraz mają możliwość zdobycia karty rowerowej.

Marszałek Adam Struzik podkreślił, że z przyjemnością po raz kolejny spotkał się z młodymi uczestnikami akcji „Pogodne Lato”. Uśmiechy goszczące na twarzach dzieci utwierdzają w przekonaniu, że inicjatywa jest potrzebna, bo daje im mnóstwo radości i satysfakcji. Odjeżdżając z Gorzewa marszałek wyraził nadzieję, że wypoczynek w stanicy harcerskiej na długo zagości w pamięci uczestników.

Liczba wyświetleń: 925

powrót