Aktualności

Państwowe Muzeum Archeologiczne w nowej odsłonie

2009.10.27 00:00 , aktualizacja: 2012.05.14 10:29

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Przebudowa dziedzińca, powiększenie sal wystawowych, bloku seminaryjnego oraz przestrzeni naukowych to główne elementy projektu realizowanego przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie w ramach RPO WM 2007-2013. 27 października br. preumowę dotyczącą realizacji inwestycji podpisali: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Wicemarszałek Ludwik Rakowski.
 

Marszałek Adam Struzik podkreślił, że jest to jedna z większych planowych inwestycji w placówkach kulturalnych. Całość kosztować będzie 22 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniesie 15 mln zł. Brakujące 7 mln zł dołoży Samorząd Województwa Mazowieckiego. Marszałek dodał, że realizacja projektu jest szansą na ożywienie funkcjonowania muzeum.

Dzięki projektowi pn. „Przebudowa dziedzińca Arsenału Warszawskiego z otoczeniem” muzeum będzie mogło poszerzyć swoją dotychczasową ofertę wystawienniczą i dydaktyczną. Rozbudowa sal, wykorzystanie zaawansowanych środków audiowizualnych, wprowadzenie zajęć interaktywnych oraz stworzenie nowoczesnej sali odczytowo-kinowej wraz z zapleczem wzbogaci kulturalną ofertę muzeum. Zasoby Państwowego Muzeum Archeologicznego dostępne będą również dla osób niepełnosprawnych.

Jednym z ważniejszych elementów przedsięwzięcia jest podpiwniczenie dziedzińca wewnętrznego, który pełnić ma funkcję reprezentacyjną. Na placu prowadzącym do głównego wejścia zlokalizowana będzie ekspozycja informująca o najciekawszych zbiorach muzeum. Ma to być również miejsce organizacji edukacyjnych imprez plenerowych. Zmieniona zostanie także lokalizacja biblioteki - będzie można do niej wejść bezpośrednio z dziedzińca, co pozwoli na korzystanie z jej zasobów wszystkim czytelnikom, niezależnie od godzin pracy muzeum.

Dzięki pracom renowacyjnym Państwowe Muzeum Archeologiczne stanie się nowocześnie wyposażoną placówką, która poprzez atrakcyjne połączenie oferty kulturalnej z działalnością edukacyjno-naukową, efektywnie zachęcać będzie do zdobywania wiedzy na temat przedhistorycznego dziedzictwa.

Prace budowlane i adaptacyjne przewidziane są na lata 2012 – 2015.

Liczba wyświetleń: 498

powrót