Aktualności

I Krajowe Forum Grup Producentów Owoców i Warzyw

2009.11.24 00:00 , aktualizacja: 2012.05.08 15:13

Autor: Łucja D. Cichocka, Wydział Komunikacji Zewnętrznej, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

23 listopada br. w sali kolumnowej Sejmu RP marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik uroczyście otworzył I Krajowe Forum Grup Producentów Owoców i Warzyw.
 

Grupy producentów mają za zadanie rozwijanie zorganizowanych form działalności producentów rolnych w celu dostosowywania ilości i jakości produkcji do wymogów jednolitego rynku europejskiego oraz racjonalizacji kosztów produkcji i profesjonalnego zabiegania o rynki i klientów, co w warunkach narastającej konkurencji na rynku europejskim i poza nim staje się nieodzowne.

W swoim wystąpieniu Marszałek Adam Struzik zauważył, że rolnicy produkujący na skalę towarową coraz powszechniej zdają sobie sprawę, że w pojedynkę przegrywają ze znacznie silniejszymi podmiotami na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. Dla poprawy swojej sytuacji ekonomicznej, wzorem farmerów europejskich, muszą przyspieszyć tworzenie własnych struktur gospodarczych i podejmowanie wspólnych działań na rynku rolnym. Podkreślił także, że zwiększoną dynamikę powstawania grup producenckich widać na Mazowszu – funkcjonuje tu 60 grup producenckich, w tym 42 grup producentów owoców i warzyw.

Marszałek Adam Struzik przypomniał również, że samorząd województwa wspiera proces rozwoju rolniczych grup producenckich w ramach realizowanego od 2007 roku „Planu promocji tworzenia i działalności grup producenckich w Województwie Mazowieckim”, głównie poprzez organizacje szkoleń i seminariów, które tworzą forum do dyskusji i wymiany doświadczeń w gminach i powiatach.

W I Krajowym Forum Producentów Owoców i Warzyw uczestniczą m. in. przedstawiciele urzędu marszałkowskiego województwa mazowieckiego, ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi oraz członkowie grup i organizacji producenckich.

Liczba wyświetleń: 729

powrót