Aktualności

W hołdzie poległym

2009.11.25 00:00 , aktualizacja: 2012.05.08 15:02

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Złożenie hołdu ofiarom obozów Treblinka I i Treblinka II oraz uroczyste oddanie do użytku rozbudowanego budynku administracyjnego Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince było celem wizyty marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika w powiecie ostrowskim.
 

Marszałek Adam Struzik składając wieńce pod pomnikami ofiar obozów Treblinka I i Treblinka II podkreślił, że pamięć historyczna jest naszym moralnym obowiązkiem nie tylko wobec poległych, ale także wobec przyszłych pokoleń. Zaznaczył, że znajomość własnych dziejów daje poczucie przynależności narodu do państwa i pozwala zachować tożsamość narodową w czasach unifikacji. Wyrazem troski o pielęgnowanie pamięci i wartości patriotycznych jest m.in. budowa miejsc upamiętniających dramatyczne dzieje narodu polskiego.

Marszałek wziął udział w uroczystym przecięciu wstęgi i oddaniu do użytku stanu surowego rozbudowanego budynku administracyjnego Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince. Było to symboliczne zwieńczenie I etapu prac budowlanych, których koszt wyniósł ok. 1 mln 200 tys. zł, z czego ponad 1 mln zł pochodzi z budżetu województwa mazowieckiego.

W części piwnicznej przebudowanego budynku znajdą się umywalnie i sanitariaty, pomieszczenia gospodarcze, kotłownia oraz skład opału. Parter i pierwsze piętro zajmą m.in.: sale - ekspozycyjna i konferencyjna, archiwum, zaplecze magazynowe oraz szatnie i toalety. Budynek przystosowany będzie do potrzeb osób niepełnosprawnych. Integralną częścią przedsięwzięcia jest powstanie biologiczno-mechanicznej oczyszczalni ścieków oraz wykonanie stawu technologicznego.

Marszałek Adam Struzik podkreślił, że Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince jest obiektem o kluczowym znaczeniu nie tylko w Polsce, ale również na skalę międzynarodową. Odwiedzane przez blisko 60 tys. ludzi rocznie miejsce pamięci historycznej wymaga nieustannych inwestycji w wymiarze przestrzeni muzeum, a także infrastruktury otoczenia. Zaznaczył, że upamiętnienie obozu pracy i obozu zagłady oraz ochrona wartości patriotycznych jest dużym wyzwaniem i jednym z priorytetowych działań samorządu województwa mazowieckiego.

Liczba wyświetleń: 546

powrót