Aktualności

Powstanie Dom Muzyka Seniora

2010.03.24 00:00 , aktualizacja: 2012.09.26 09:25

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Monika Guzowska

23 marca br. przedstawiciele Zarządu Województwa Mazowieckiego oraz zarządu Fundacji „Dom Muzyka Seniora” podpisali umowę dotyczącą utworzenia domu opieki dla artystów-muzyków w Kątach pod Warszawą. Znajdzie się w nim miejsce dla 50 pensjonariuszy. Całkowita wartość inwestycji to ponad 15,6 mln zł, z czego unijne wsparcie wyniesie przeszło 13,3 mln zł.
 

Rozpoczynając spotkanie marszałek Adam Struzik podkreślił, że powstający Dom Muzyki Seniora to bardzo kreatywny i innowacyjny projekt. Według niego placówka ma szansę być miejscem twórczym, kolejnym ośrodkiem rozwoju kultury w wymiarze lokalnym i regionalnym. To także wartościowa inwestycja w kapitał ludzki, który może być wykorzystywany na różnych etapach życia człowieka.

Wicemarszałek Stefan Kotlewski zwrócił uwagę, że jest to projekt unikalny nie tylko w skali gminy, powiatu czy regionu, ale również w skali Europy, który został bardzo wysoko oceniony w konkursie.

Muzycy stanowią szczególną grupę środowiskową. Ich życie zawodowe to ciągłe próby, koncerty w kraju i za granicą, scena i kontakt z publicznością. Schodząc z estrady, zostawiają swoje barwne życie za sobą. Zaprzestanie działalności zawodowej często rodzi frustrację, załamanie, utratę sensu życia. Pobyt w zwykłym ośrodku oznacza dla nich często zakończenie pracy twórczej – z uwagi na małą przestrzeń mieszkalną i spokój innych pensjonariuszy, nie mają możliwości zabrania swojego instrumentu czy sprzętu grającego. Dlatego właśnie stworzenie miejsca opieki dla muzyków-seniorów, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej lub materialnej jest niezwykle istotne.

W ramach projektu w Kątach, w gminie Góra Kalwaria wybudowany zostanie nowy budynek stylizowany na dwór polski. W Domu Seniora znajdować się będzie 29 pokoi 1- i 2-osobowych, 33 łazienki w pokojach pensjonariuszy (WC z umywalką, WC z kabiną prysznicową i umywalką, WC z małą wanną i umywalką) i dodatkowo pokój łazienny ze specjalną wanną dla osób niepełnosprawnych, 3 łazienki dla personelu i 2 w przestrzeni dostępnej dla osób z zewnątrz. Do dyspozycji mieszkańców będą: kuchnia, jadalnia, sala klubowa wraz z biblioteką oraz pomieszczenia administracyjno-gospodarcze.

Każdy pensjonariusz będzie mógł umeblować swój pokój własnymi drobnymi meblami, instrumentami muzycznymi, sprzętem grającym i osobistymi pamiątkami. Dzięki bezpłatnym zajęciom edukacyjnym i umuzykalniającym prowadzonym przez muzyków-seniorów oraz organizację koncertów otwartych mieszkańcy domu będą mogli zintegrować się ze społecznością lokalną.

Projekt pn. Utworzenie Domu Muzyka Seniora w Kątach w gminie Góra Kalwaria w powiecie piaseczyńskim pod Warszawą został wyłoniony do dofinansowania w ramach Działania 7.3 Infrastruktura służąca pomocy społecznej, w odpowiedzi na konkurs ogłoszony przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych. Jego wartość to 15 666 905,87 zł, z czego unijne dofinansowanie wyniesie 13 316 869,99 zł.

Liczba wyświetleń: 651

powrót