Aktualności

Konwent Powiatów Województwa Mazowieckiego

2010.06.17 14:35 , aktualizacja: 2012.04.25 14:00

Autor: Ewa Janoszka, Delegatura UMWM w Siedlcach, Wprowadzenie: Monika Guzowska

Trudna sytuacja finansowa Mazowsza to jeden z głównych tematów Konwentu Powiatów Województwa Mazowieckiego. Spotkanie odbyło się w powiecie węgrowskim w dniach 16-17 czerwca br. W obradach wziął udział m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

 

Podczas prezentacji pt. „Analiza sytuacji finansowej Mazowsza w kontekście wpłaty do budżetu państwa z tytułu tzw. janosikowego” marszałek Adam Struzik podkreślił, że, spośród 16 województw, po odliczeniu "janosikowego" dochód Mazowsza, w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest najniższy. Kryzys światowy i jego konsekwencje, które dotknęły budżet województwa, stały się przyczyną zawieszenia wielu programów pomocowych, m.in. Samorządowego Instrumentu Wsparcia Rozwoju Mazowsza oraz rezygnacji m.in. z dofinansowania programu Moje Boisko „Orlik-2012”.

 

Marszałek przedstawił strukturę dochodów województwa, skutki subwencji wyrównawczej przekazywanej na rzecz innych województw oraz zaprezentował środki pozostające na realizację zadań własnych. Podkreślił, że w związku z rekordowo wysokim „janosikowym” i spadkiem o 30 procent dochodów podatkowych, konieczne były zmiany w planie inwestycji, dyskutowane podczas ostatniej sesji sejmiku.

 

Samorząd Województwa Mazowieckiego do tej pory, w ramach opracowanych na poziomie krajowym i wojewódzkim programów, wspierał gminy, powiaty oraz instytucje i organizacje działające na rzecz szeroko pojętego dobra społecznego obywateli Mazowsza.

  • Ewa Janoszka, Delegatura...
  • Ewa Janoszka, Delegatura...
  • Ewa Janoszka, Delegatura...

Liczba wyświetleń: 1608

powrót