Aktualności

4 lata pod znakiem inwestycji na Mazowszu

2010.11.09 16:00 , aktualizacja: 2015.07.14 12:09

Autor: tekst: Biuro Prasowe; video: Monika Guzowska, Wprowadzenie: Monika Guzowska

  • fot. Anna Groszyk-Książak
  • fot. Anna Groszyk-Książak
  • fot. Anna Groszyk-Książak

Zarząd Województwa Mazowieckiego podsumował ostatnie cztery lata swojej pracy. Upłynęły one pod znakiem inwestycji. Dzięki środkom samorządu województwa wyremontowano w sumie 2850 km dróg, kupiono 47 nowych pojazdów szynowych dla Kolei Mazowieckich, zmodernizowano 92 oddziały szpitalne, kupiono ponad 850 sztuk sprzętu dla szpitali. Rozpoczęła się również budowa jednej z najważniejszych dla województwa inwestycji – lotniska w Modlinie.

 

Sukcesem władz samorządowych jest także wynegocjowanie zmian w ustawie o „janosikowym”. Rząd przychylił się do próśb marszałka i pracuje nad zmianą krzywdzącej Mazowsze ustawy. W ten sposób już w przyszłym roku w kasie województwa zostanie blisko 170 mln zł.

 

Marszałek Adam Struzik podkreślił, że w ciągu mijającej kadencji przeżyliśmy skok cywilizacyjny jeśli chodzi o infrastrukturę transportową, a zwłaszcza kolejową. Udało się zakończyć wiele ważnych dla Mazowsza inwestycji. Planowana jest również kontynuacja tych już rozpoczętych, np. budowy lotniska w Modlinie.

 

Wicemarszałek Marcin Kierwiński dodał, że w ostatnich miesiącach Mazowsze znacznie przyspieszyło z wydatkowaniem środków unijnych. Udało się już podpisać 800 umów z beneficjentami, którym przekazano ponad 1 mld zł unijnego wsparcia. Dużą rolę władze samorządowe przykładają zwłaszcza do projektów innowacyjnych oraz wsparcia dla przedsiębiorców.

 

Nie można też zapominać, że mijająca kadencja to także modernizacja i rozbudowa teatrów, muzeów i innych placówek kulturalnych. Jak podkreślił wicemarszałek Ludwik Rakowski, udało się utworzyć Muzeum Gombrowicza we Wsoli oraz wybudować budynek dworu z funkcją muzealną w Opinogórze. Planowany jest także zakup obrazu Jacka Malczewskiego do Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu.

 

Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Piotr Szprendałowicz dodał, że na modernizację dróg wojewódzkich wydanych zostało w ostatnich latach kilka miliardów złotych. Był to też czas dużych zakupów taboru kolejowego, realizacji programu Parkuj i Jedź oraz pełnego usamorządowieniu Kolei Mazowieckich.

 

Mieszkańcy Mazowsza, korzystając z Internetu, mogą przyjrzeć się inwestycjom zrealizowanym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w przeciągu ostatnich czterech lat. Wszystkie informacje można znaleźć na stronie www.mazovia.pl w zakładce 4 lata pracy samorządu.

 

Wypowiedź  Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika

Wypowiedź wicemarszałka Marcina Kierwińskiego

Wypowiedź wicemarszałka Ludwika Rakowskiego

Wypowiedź członka Zarządu Województwa Mazowieckiego Piotra Szprendałowicza 

 

Wypowiedź członka Zarządu Województwa Mazowieckiego Waldemara Roszkiewicza

Liczba wyświetleń: 1396

powrót