Aktualności

Po kryzysie – czas na inwestycje

2011.01.31 15:50 , aktualizacja: 2015.07.14 12:03

Autor: tekst: Biuro Prasowe; video: M.Guzowska, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

fot. A. Groszyk-Książak
fot. A. Groszyk-Książak
fot. A. Groszyk-Książak
fot. A. Groszyk-Książak

Tegoroczny budżet Mazowsza można nazwać budżetem proinwestycyjnym. Wyniesie on 3,1 mld zł, z czego aż 1,133 mld zł zostanie przeznaczonych na inwestycje. W stosunku do ubiegłego roku jest to wzrost aż o 114 proc! Niestety, w dalszym ciągu największą pozycją będzie tzw. „janosikowe”, które pochłonie 628 mln zł, czyli aż 40 procent dochodów podatkowych regionu.

 

Jak podkreślił Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik jest to budżet z całą pewnością lepszy od zeszłorocznego. Duży nacisk położony został na inwestycje – przeznaczona jest na nie co trzecia złotówka. W tym roku Mazowsze czeka szereg inwestycji drogowych, infrastrukturalnych, ale także w służbie zdrowia czy kulturze. Udało się wprowadzić na listę przedsięwzięcia, które w zeszłym roku, z powodu rekordowego janosikowego, trzeba było zawiesić. Marszałek dodał, że niestety w tym roku janosikowe wciąż będzie dla województwa mazowieckiego obciążeniem, dlatego kontynuowane są negocjacje o zmianę krzywdzącej Mazowsze ustawy.

 

O 16 proc. w stosunku do zeszłego roku wzrosną dochody województwa. Wyniosą one 2,8 mld zł. natomiast wydatki są na poziomie 3,1 mld zł. Planowany deficyt, czyli różnica pomiędzy dochodami, a wydatkami to 366,7 mln zł.

 

Oprócz subwencji wyrównawczej największe środki w budżecie zagwarantowano na transport i łączność, czyli m.in. na działalność Kolei Mazowieckich, Warszawskiej Kolei Dojazdowej oraz remonty i modernizację dróg wojewódzkich. Na ten cel przeznaczono aż 30 proc. środków, a więc ponad 1 mld zł. 591 mln zł z tej kwoty to wydatki inwestycyjne.

 

Na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego w tegorocznym budżecie zagwarantowano 212,3 mln zł, z czego 76,6 mln to środki przeznaczone na inwestycje. Na ochronę zdrowia zabezpieczono 138 mln zł. Kolejnych 139 mln zł zostało zarezerwowanych na oświatę i wychowanie.

 

Przy konstruowaniu budżetu priorytetem były wszystkie inwestycje dofinansowywane z funduszy unijnych oraz te, których realizacja jest bardzo zaawansowana. W związku z zeszłoroczną powodzią w budżecie zaplanowano także 45 inwestycji melioracyjnych. Między innymi na modernizację wałów przeciwpowodziowych i budowę zbiorników wodnych zaplanowano 57,7 mln zł, a 5 mln zł na doposażenie Ochotniczych Straży Pożarnych.

 

Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Leszek Ruszczyk dodał, że udało się także wygospodarować ok. 20 mln zł na budowę 60 orlików. To dobra informacja dla lokalnych samorządów i najmłodszych, którzy chętnie korzystają z tych obiektów.

 

Wypowiedź przedstawicieli Zarządu Województwa Mazowieckiego

Liczba wyświetleń: 2718

powrót