Aktualności

Z Kokszetau do Gorzewa

2011.07.29 09:05 , aktualizacja: 2012.02.27 12:45

Autor: Barbara Chrzanowska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • fot.Barbara Chrzanowska
  • fot. Krzysztof Dąbrowski
  • fot.Barbara Chrzanowska
  • fot. Krzysztof Dąbrowski
  • fot.Barbara Chrzanowska
  • fot. Krzysztof Dąbrowski
  • fot.Barbara Chrzanowska
  • fot. Krzysztof Dąbrowski

28 lipca br. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik odwiedził uczestników jednego z turnusów „Pogodnego Lata”. Do Stanicy Harcerskiej Chorągwi Mazowieckiej ZHP w Gorzewie przybył również kazachski zespół „Polanie” z miasta Kokszetau. 

 

W ramach 10. edycji programu „Pogodne Lato” na 34 obozach wypoczywa 1500 młodych Mazowszan. Do stanicy przyjechało 350 obozowiczów pochodzących z rodzin dysfunkcyjnych. Dołączyła do nich młodzież z zespołu „Polanie” z Kazachstanu, która uczestniczyła w Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie. Młodych Polonusów w pierwszym dniu ich pobytu powitał marszałek Adam Struzik, wręczając upominki i słodycze, które zrekompensowały im trudy męczącej podróży.  

 

Dla artystów z Kazachstanu wizyta w ojczyźnie przodków jest cennym doświadczeniem kulturowym. Są potomkami Polaków, wywiezionych z kraju 75 lat temu. Nasz kraj i język znają z opowieści i modlitw. W Gorzewie pozostaną do 8 sierpnia. Z polskimi koleżankami i kolegami będą uczestniczyli w zajęciach rekreacyjnych, staną w szranki w konkurencjach sportowych, zwiedzą też Warszawę. Siedemnastoosobowemu zespołowi towarzyszy ich kierownik, a także prezes społecznego „Stowarzyszenia Polaków Obwodu Akmolińskiego*”.  

 

- Świat się kurczy, wszyscy ludzie są braćmi, niezależnie od tego, gdzie mieszkają – podkreślał marszałek, który w braterskim kręgu zasiadł przy ognisku z gośćmi z Kazachstanu i harcerzami. Dzielił się z nimi swoimi refleksjami dotyczącymi historii naszego narodu, doświadczeniami, wysłuchał opowieści o zasłużonych dla harcerstwa polskiego.   

 

- Naszą misją jest wychowywanie młodego człowieka, czyli wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowanie charakteru przez stawianie wyzwań – tak swoje posłannictwo określa Chorągiew Mazowiecka ZHP, organizator „Pogodnego Lata”. Podczas obozu w Gorzewie maksyma ta jest wypełniana z niezwykłą starannością i dbałością o rozwój młodego pokolenia.

 


* Obwód Akmoliński leży w północno-centralnej części Republiki Kazachstanu w pobliżu wysokorozwiniętych regionów Rosji (Tiumeńskiego, Tomskiego, Omskiego i Nowosybirskiego), jest jednym z 14 obwodów Republiki Kazachstanu, podobnie jak województwo mazowieckie jest regionem stołecznym. Na terenie obwodu zamieszkuje najwięcej osób polskiego pochodzenia.

 

Województwo mazowieckie współpracuje z obwodem akmolińskim od 2007 roku. Główne obszary współpracy Mazowsza z partnerem kazachskim to ochrona zdrowia, polityka społeczna, gospodarka, turystyka, nauka, kultura, ochrona środowiska, rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze oraz kwestie związane z transportem i łącznością.

Liczba wyświetleń: 1457

powrót