Aktualności

„STOP JANOSIKOWE” w Sejmie

2011.08.12 09:45 , aktualizacja: 2012.02.27 12:16

Autor: Magdalena Sawicka, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Monika Guzowska

9 sierpnia br. w Sejmie złożono obywatelski projekt ustawy o „janosikowym”. Zakłada on zmniejszenie podatku płaconego przez najbogatsze samorządy na rzecz pozostałych. Z ramienia Samorządu Województwa Mazowieckiego w wydarzeniu uczestniczyli wicemarszałek Marcin Kierwiński oraz skarbnik województwa Marek Miesztalski.

 

Społeczna akcja pod hasłem „STOP JANOSIKOWE” została zainicjowana w maju br. w Warszawie i była prowadzona na terenie całego kraju. Potrzebnych było 100 tys. podpisów, aby Sejm zajął się obywatelskim projektem. Akcję poparło ponad 155 tys. osób. Zebrane podpisy, na ręce Marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny, złożyli Przewodniczący Związku Stowarzyszeń Praskich Rafał Szczepański oraz wicemarszałek Marcin Kierwiński.

 

Do akcji zbierania podpisów włączyli się m.in. pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. W odpowiedzi na apel marszałka Adama Struzika zebrali blisko 13 tys. podpisów.

 

- Jestem dumny z obywatelskiej postawy Warszawiaków i Mazowszan, którzy wsparli tę inicjatywę. Dziękuję wszystkim wolontariuszom biorącym czynny udział w akcji zbierania podpisów. Mam nadzieję, że już w przyszłym roku zaoszczędzone w ten sposób pieniądze, przełożą się na nowe inwestycje w stolicy i regionie – podkreślił wicemarszałek Kierwiński.

 

Celem przeprowadzonej akcji nie jest likwidacja „janosikowego”, tylko zmiany w sposobie jego naliczania i przyznawania. Województwo mazowieckie w ubiegłym roku oddało biedniejszym regionom 940 mln zł, co stanowiło 63 proc. dochodów podatkowych. Było jedynym z 16 województw, które z tego tytułu zasiliło budżet państwa.

  • fot. Agata Młot
  • fot. Agata Młot
  • fot. Agata Młot

Liczba wyświetleń: 1848

powrót