Aktualności

Czekamy na państwa w Brukseli

2011.08.16 11:10 , aktualizacja: 2012.02.27 12:15

Autor: Biuro Prasowe UMWW-M, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Tymi słowami zakończył się Konwent Marszałków Województw RP w Rynie, na który przybyła delegacja z Chorwacji – starająca się o przystąpienie do Unii Europejskiej. W ramach polskiego wsparcia dla tego kraju, w drodze do Wspólnoty, podpisano pierwsze umowy o współpracy regionalnej. Podczas spotkania marszałków, w dniach 11-12 sierpnia br., Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentował wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski.

 

Mamy bliższe narody – Włochów, Hiszpanów, Portugalczyków, ale wybraliśmy Polskę, bo jesteśmy pod wrażeniem waszego tempa rozwoju i skuteczności w wykorzystywaniu funduszy unijnych – powiedział w Rynie wiceprezes Związku Żupanii Chorwackich Zlatko Komadina.

 

Gości spotkania – przedstawicieli parlamentu Chorwacji, a także członków Związku Żupanii Chorwackich, interesowały przede wszystkim inwestycje realizowane, zwłaszcza w małych miejscowościach, dzięki funduszom unijnym, a także funkcjonowanie polskich samorządów i korporacji samorządowych. Jak podkreślono, zamiarem delegacji chorwackiej było zapoznanie się z konkretnymi korzyściami wynikającymi z członkostwa w Unii Europejskiej.

 

Chorwaci oczekują realnej współpracy – powiedział w Rynie sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jan Borkowski. Obserwują, jak polskie regiony inwestują środki europejskie we własny rozwój, śledzą także nastroje naszych obywateli, spośród których ponad 80 proc. docenia atuty związane z członkostwem. Polska wspiera Chorwację w procesie akcesyjnym, bo łączy nas wizja wspólnego ogólnoeuropejskiego rozwoju – podsumował minister.

  • fot. arch. Urzędu...
  • fot. arch. Urzędu...
  • fot. arch. Urzędu...
  • fot. arch. Urzędu...

Liczba wyświetleń: 750

powrót