Aktualności

Co przyszli parlamentarzyści zrobią dla Mazowsza?

2011.09.27 15:55 , aktualizacja: 2015.07.14 12:29

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Jest projekt budżetu państwa na 2012 rok, a w nim – „janosikowie” dla Mazowsza według dotychczasowych zasad. Mniej pieniędzy dla Mazowsza jest także w budżecie Narodowego Funduszu Zdrowia. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik apeluje do kandydatów na posłów, aby zadeklarowali, co zamierzają zrobić w tej sprawie dla Mazowsza.

 

Wysokie „janosikowe” i coraz mniej pieniędzy dla szpitali z NFZ to obecnie najważniejsze problemy Mazowsza. Niebawem odbędą się wybory parlamentarne, w których wybranych zostanie 62 posłów i 13 senatorów z naszego regionu. Oczywiście w tej chwili wszyscy deklarują zrozumienie dla naszych problemów i chcą pomóc. Jednak obawiam się, że po wyborach nic się nie zmieni, a budżet na 2012 rok zostanie przyjęty w takiej formie jaka została właśnie zaproponowana – powiedział marszałek Adam Struzik podczas konferencji, która odbyła się 27 września br. - Uważam, że teraz jest najlepszy moment, aby zapytać kandydatów na posłów i senatorów co zrobią, aby pomóc województwu mazowieckiemu. Niech zadeklarują jakie kroki podejmą, aby Mazowsze z najbogatszego regionu nie stało się regionem najbiedniejszym – podkreślił marszałek.

 

Projekt Budżetu Państwa na 2012 rok został przekazany do konsultacji międzyresortowych. Okazuje się, że jeśli chodzi o „janosikowe”, Mazowsze zostanie pozbawione ulgi, którą wywalczyło sobie w tym roku. Jednym słowem subwencja wyrównawcza będzie naliczana według zasad obowiązujących w 2010 roku. W ten sposób województwo mazowieckie odda w przyszłym roku na rzecz innych regionów ponad 658 mln zł. Będzie to o 30 mln zł więcej niż w bieżącym roku. Gdyby pozostawiono tegoroczną ulgę – byłoby to 512 mln zł, a zatem 146 mln zł mniej. Są to znaczące dla województwa środki – wystarczyłyby np. na budowę 162 orlików, dwóch nowoczesnych szpitali, 46 km dróg wojewódzkich, zakup 16 szynobusów lub budowę 46 km wałów przeciwpowodziowych.

 

Dodatkowo w przyszłym roku szpitale z Mazowsza mają dostać mniej pieniędzy z NFZ. Czym jest to spowodowane? Zmianą przepisów i algorytmu podziału środków na poszczególne regiony. Od 2010 roku zasady podziału środków pomiędzy oddziały wojewódzkie NFZ są oparte przede wszystkim na kryteriach związanych z liczbą ubezpieczonych zarejestrowanych w poszczególnych oddziałach oraz na tzw. ryzykach zdrowotnych. Z ustawy usunięte zostały inne wskaźniki, które uwzględniały m.in. udział kosztów pracy w kosztach świadczeń – na Mazowszu koszty wykonywania świadczeń zdrowotnych należą do najwyższych w kraju. Jest to związane m.in. z dużą liczbą szpitali wysokospecjalistycznych.

 

Ile stracą nasze szpitale w przyszłym roku? Nakłady na 1 ubezpieczonego w województwie mazowieckim wynoszą obecnie 1 732 zł. W przyszłym roku, wyliczone wg „starego algorytmu” mogłyby stanowić 1 888 zł. Tymczasem wg informacji NFZ będzie to zaledwie 1 659 zł. Zatem gdyby algorytm nie został zmieniony – w 2012 roku mazowiecki oddział NFZ otrzymałby 9,6 mld zł. Po zmianie plan wynosi zaledwie 8,5 mld zł. Strata dla Mazowsza to 1 mld zł.

 

 

Projekt Budżetu Państwa na 2012 rok, zawierający niekorzystne dla Mazowsza rozwiązania, został przekazany do konsultacji międzyresortowych. Dodatkowo w tym roku w ramach akcji STOP JANOSIKOWE udało się zebrać 155 tys. podpisów pod projektem zmiany, krzywdzącej Mazowsze i stolicę, ustawy o subwencji wyrównawczej, jaką bogate samorządy płacą na rzecz biedniejszych.

 

Niekorzystny dla Mazowsza algorytm podziału środków w ramach NFZ również wymaga gruntownej analizy i zmian ustawowych. Oznacza to, że sprawą powinni zająć się parlamentarzyści. Zatem kluczowe dla przyszłości regionu decyzje będą podejmowane właśnie w sejmie kolejnej kadencji.

  • fot. Biuro Prasowe
  • fot. Biuro Prasowe
  • fot. Biuro Prasowe
  • fot. Biuro Prasowe

Pliki do pobrania

Rozmiar: 293 kB, Liczba pobrań: 366, Adobe Acrobat Document

Liczba wyświetleń: 1971

powrót