Aktualności

Goście z Chile w Urzędzie Marszałkowskim

2011.10.04 14:10 , aktualizacja: 2012.02.24 11:33

Autor: Milena Szymańska, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

4 października br. z oficjalną wizytą do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie przybyła delegacja Merostwa Santiago de Chile- Vita Cura. Przedstawicieli delegacji przyjął wicemarszałek Marcin Kierwiński oraz Sekretarz Województwa-Dyrektor Urzędu Waldemar Kuliński.

 

Celem wizyty była wymiana doświadczeń w dziedzinie rozwijania infrastruktury aglomeracji miejskiej i podmiejskiej. Jak podkreślił przewodniczący delegacji prezydent Stowarzyszenia Merów z Chile oraz Mer gminy Vita Cura Raúl Torrealba, Santiago de Chile – stolicę Chile, zamieszkuje ponad 6 mln mieszkańców. Jest to największy ośrodek gospodarczy, finansowy i kulturalny kraju. Głównym problemem stolicy jest infrastruktura. Pomimo dobrze rozbudowanej sieci metra oraz połączeń autobusowych, Santiago jest bardzo zatłoczonym oraz borykającym się z problemem spalin miastem. Stołeczne władze poszukują więc skutecznych rozwiązań tej sytuacji, dlatego odwiedzają przedstawicieli polskich samorządów.

 

Sekretarz Województwa-Dyrektor Urzędu Waldemar Kuliński oraz zastępca dyrektora Kancelarii Marszałka Tomasz Waźbiński przybliżyli delegatom z Chile, w jaki sposób Samorząd Województwa Mazowieckiego rozwiązuje problem dojazdów do stolicy w rejonie. Zaprezentowali działania podejmowane zarówno przez Koleje Mazowieckie jak i WKD, mające na celu ułatwienie pasażerom dojazdu do Warszawy. Dostosowanie rozkładów jazdy pociągów do potrzeb klientów, wprowadzenie zintegrowanego biletu na komunikację w obrębie miasta oraz nabywanie nowych składów kolejowych zapewniających większy komfort podróży – to tylko niektóre sprawdzające się w stolicy pomysły.

 

Prezydent Stowarzyszenia Merów z Chile Raúl Torrealba z zaciekawieniem słuchał propozycji, jakie w infrastrukturze podmiejskiej wprowadził samorząd Mazowsza. Rozwiązania komunikacji podmiejskiej w województwie mazowieckim sprawdziłyby się również w strefie miasteczek otaczających Santiago de Chile – podsumował.

  • fot. Milena Szymańska
  • fot. Milena Szymańska
  • fot. Milena Szymańska
  • fot. Milena Szymańska

Liczba wyświetleń: 614

powrót