Aktualności

Radni województwa negocjują budżet

2012.03.12 15:55 , aktualizacja: 2012.03.13 14:43

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Rok 2012 nie będzie rokiem dobrobytu na Mazowszu. Aby stawić czoła trudnej sytuacji finansowej, samorząd województwa jest zmuszony do wprowadzenia surowego programu oszczędnościowego. Powodów jest kilka – zmniejszenie przez Ministerstwo Finansów prognozowanego na ten rok wzrostu podatku CIT z 19 proc. na 4,5 proc., wyższe niż przed rokiem „janosikowe” czy wstrzymanie procesu prywatyzacji Kolei Mazowieckich.

 

Budżet województwa powstał w oparciu o dane zakładające wzrost z wpływów z podatku CIT o 19 proc., a nie jak jest obecnie zakładane – o 4,5 proc. Ponadto, w tym roku w ramach „janosikowego” Mazowsze odda na rzecz innych regionów 659 mln zł, czyli aż 40 proc. swoich dochodów podatkowych. W związku z tą sytuacją konieczna była ponowna analiza budżetu Mazowsza mająca na celu przede wszystkim szukanie oszczędności.

 

Po ponownej analizie, budżet Mazowsza będzie aż o jedna piątą mniejszy. Planowane pod koniec 2011 r. w uchwale budżetowej na 2012 rok wydatki – 3,6 mld zł, zostały ograniczone do 2,9 mld zł.

 

– Jesteśmy zmuszeni szukać oszczędności nie tylko ograniczając lub odkładając w czasie planowane inwestycje, ale także zmniejszając o 15 proc. wydatki bieżące, zarówno w samym urzędzie marszałkowskim, jak i we wszystkich podległych mu instytucjach. W ten sposób samorząd zaoszczędzi ok. 330 mln zł. To jedna z najtrudniejszych, ale koniecznych  decyzji. Trzeba mieć świadomość, że plan oszczędnościowy pozwoli nam i naszym instytucjom przetrwać ten trudny okres – podkreślił marszałek Adam Struzik. – Jest jednak jedna dobra informacja. Po długich i wnikliwych analizach, udało nam się wygospodarować na ten rok po 5 mln zł na ważne zadania – dofinansowanie budowy „orlików”, remonty zabytków na Mazowszu, a także zakup sprzętu dla Ochotniczych Straży Pożarnych – dodał marszałek.

 

W czasie odłożony zostanie natomiast proces przekształcenia szpitali. Kwota zobowiązań, które Mazowsze miało spłacić po zrestrukturyzowanych placówkach to aż 225 mln zł, z czego 164 mln zł przesunięto na kolejne lata.

 

Największe cięcia, bo aż 40 proc., dotkną planowanych na ten rok inwestycji. Pierwotnie ze środków własnych na ten cel zarezerwowano ok. 550 mln zł. Niestety w konsekwencji zmian, w budżecie pozostanie zaledwie 340 mln zł. W zdecydowanej większości przypadków realizacja inwestycji została rozłożona w czasie, część działań trafiło także na listę rezerwową, co oznacza, że będą realizowane, kiedy tylko pojawią się na ten cel pieniądze.

 

Oszczędności dotyczą m.in.:

 • budowy drogi wojewódzkiej nr 727 Klwów-Szydłowiec (17,6 mln zł),
 • budowy mostu na Wiśle w miejscowości Kamień wraz z budową dróg dojazdowych – pomoc finansowa dla województwa lubelskiego (10 mln zł)
 • rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 617 relacji Przasnysz-Ciechanów (2,3 mln zł),
 • modernizacji i rozbudowy bloku operacyjnego wraz z wyposażeniem w mazowieckim Centrum Rehabilitacji STOCER sp. z o.o. (14,7 mln zł),
 • budowy centrum kulturalno-rekreacyjnego w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu (22,5 mln zł),
 • rewitalizacji i modernizacji oddziału Cytadeli Warszawskiej (- 2 mln zł).

 

Mimo cięć, w budżecie znalazły się środki m.in. na:

 • modernizację, przebudowę i rozbudowę Pawilonu Głównego w Mazowieckim Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku (2,7 mln zł),
 • budowę instalacji fotowoltaicznej i wiatrowej wraz z systemem kogeneracyjnym dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu (2,4 mln zł),
 • wdrożenie rozwiązań wykorzystujących odnawialne źródła energii oraz kogenerację w Szpitalu Kolejowym w Pruszkowie (1,5 mln zł),
 • modernizację Zakładu Diagnostyki Obrazowej w SPZOZ im. prof. J. Bogdanowicza (381 tys. zł),
 • rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 724 relacji Warszawa – Góra Kalwaria wraz z przebudową mostu przez rzekę Jeziorkę (3,5 mln zł).
 • Pobierz: fot. Biuro Prasowe
 • Pobierz: fot. Biuro Prasowe
 • Pobierz: fot. Biuro Prasowe
 • Pobierz: fot. Biuro Prasowe

Liczba wyświetleń: 1688

powrót