Aktualności

Międzyleski Szpital Specjalistyczny w nowej odsłonie

2012.05.14 15:15 , aktualizacja: 2012.05.15 15:54

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • fot.arch.MSS w Międzylesiu
  • fot.arch.MSS w Międzylesiu
  • fot.arch.MSS w Międzylesiu
  • fot.arch.MSS w Międzylesiu
  • fot.arch.MSS w Międzylesiu
  • fot.arch.MSS w Międzylesiu

Rozpoczęta i zawieszona w latach 90. ubiegłego wieku budowa nowego obiektu Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie została właśnie ukończona. Inwestycja kosztowała 23 mln zł. Środki w całości pochodziły z budżetu województwa mazowieckiego.

 

Placówka to obecnie nowoczesny obiekt, a w nim wygodne i pozbawione barier architektonicznych główne wejście, przestronna izbę przyjęć, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt poradnie specjalistyczne oraz parking podziemny dla pacjentów i odwiedzających.

 

Zakończenie modernizacji budynku F jest równocześnie zakończeniem całej rozbudowy Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie. Budynki D i E zostały oddane do użytku w 2010 r. Inwestycja otwiera przed placówką nowe możliwości. Dotychczasowy budynek izby przyjęć zostanie przekształcony w Szpitalny Oddział Ratunkowy, dzięki czemu praca obu jednostek będzie rozdzielona, a organizacja przyjęć w szpitalu usprawniona. Teren wokół placówki zostanie zagospodarowany, a przed budynkiem powstanie parking dla pacjentów i odwiedzających.

 

Modernizacja budynku F rozpoczęła się jeszcze w 2008 r. W latach 2008-2009 Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył na ten cel 11 mln zł. W 2010 r. dalsze finansowanie inwestycji stanęło pod znakiem zapytania.

 

– Wysokie „janosikowe” oraz pierwsze skutki kryzysu finansowego zmusiły nas do zawieszenia dofinansowania na rok – podkreślił marszałek Adam Struzik. – Była to jednak jedna z naszych najważniejszych inwestycji w infrastrukturę zdrowotną, dlatego w 2011 r., mimo trudności finansowych, postanowiliśmy przeznaczyć na dalsze prace kolejne 12 mln zł. Dzięki temu już dzisiaj pacjenci i pracownicy szpitala mogą cieszyć się nowoczesnym budynkiem.

 

Zmodernizowany budynek F to przede wszystkim większy komfort – zarówno dla pacjentów i odwiedzających, jak i personelu szpitala. – Jest nowoczesny i przystosowany do przyjmowania dużej liczby osób. Znajdujący się na parterze punkt informacyjny, kancelaria oraz wygodna poczekalnia to swoista wizytówka szpitala. Duże zaplecze socjalne i techniczne, to z kolei dobra baza do pracy dla całego personelu placówki – zaznaczył wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski.

 

Na pacjentów i odwiedzających w hallu szpitala czekają wygodne fotele, szatnie, punkt informacyjny, a także restauracja i pasaż handlowy. Zewnętrzna elewacja budynku, a także wnętrze hallu głównego pokryte są fototapetą prezentującą las, dzięki czemu obiekt doskonale wkomponowuje się w leśne otoczenie.

 

Budynek o powierzchni użytkowej 5200 m² składa się z trzech kondygnacji. W piwnicach powstał parking podziemny na 38 miejsc postojowych oraz szatnie dla personelu i pomieszczenia techniczne. Parter zajmuje izba przyjęć, hall główny z kancelarią, punktem informacyjnym, poczekalnią oraz szatnią dla pacjentów i odwiedzających. Znajdują się tu także część przychodni specjalistycznej oraz pomieszczenia komercyjne – restauracja i pasaż handlowy. Na piętrze budynku rozmieszczone są pozostałe gabinety przychodni specjalistycznej. Do tej pory pomieszczenia dla poradni były wynajmowane.

 

– Są to dla nas olbrzymie, bardzo pozytywne zmiany. Po pierwsze mamy wygodną i przyjazną pacjentom izbę przyjęć oraz poczekalnię. Po drugie całkowitemu przeobrażeniu uległo wejście do szpitala – szeroki podjazd i brak schodów wejściowych zdecydowanie ułatwią przyjmowanie pacjentów. Dodatkowo dzięki przeniesieniu poradni specjalistycznej do budynku zaoszczędzimy na wynajmowaniu dla niej pomieszczeń, a dotychczasową izbę przyjęć przekształcimy w Szpitalny Oddział Ratunkowy – podkreślił dyrektor Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego Jarosław Rosłon.

 

W ramach inwestycji wykonana została także droga dojazdowa do szpitala o długości ponad 120 m, a także szyb i dwie windy zewnętrzne dobudowane do budynku D, pozwalające na skomunikowanie starej i nowej części szpitala.

Liczba wyświetleń: 1501

powrót