Aktualności

Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury przyznane

2012.05.17 11:30 , aktualizacja: 2012.05.18 11:56

Autor: Milena Szymańska, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Już po raz szósty kapituła Teatralnej Nagrody Muzycznej przyznała statuetki twórcom teatrów muzycznych.  W tym roku zgłoszenia złożyło 12 największych polskich teatrów muzycznych.   Statuetkę najlepszej śpiewaczce wręczył członek zarządu Wiesław Raboszuk.

 

Plebiscyt od kilku lat efektywnie służy propagowaniu twórczości Jana Kiepury i integracji środowisk twórczych teatrów muzycznych w Polsce.

Jury Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury pod przewodnictwem Włodzimierza Izbana przyznało nagrody w 11 kategoriach, w tym dwie statuetki za całokształt pracy artystycznej.

 

Pierwsza z nich przypadła śpiewaczce prof. Jadwidze Romańskiej-Gabryś, która przez 35 lat była primadonną Opery Krakowskiej, gdzie wykreowała i zaśpiewała pierwszoplanowe partie w 37 premierach. Często występowała gościnnie za granicą, a także na scenach operowych w całej Polsce. Artystka wykonywała utwory wszystkich epok, zdobyła renomę wybitnej interpretatorki pieśni Karola Szymanowskiego. Drugą nagrodę za całokształt twórczości przyznano Marcie Eggerth - wdowie po patronie nagrody, Janie Kiepurze, śpiewaczce operetkowej (sopran koloraturowy), międzynarodowej gwieździe filmów musicalowych oraz scen muzycznych w Europie i USA. Teatralna Nagroda Muzyczna przyznana Marcie Eggerth jest pozaregulaminowa, ponieważ artystka jest cudzoziemką i mieszka w USA. W tym roku Marta Eggerth obchodzi 100. rocznicę urodzin. Mimo sędziwego wieku jest w świetnej formie, nadal śpiewa i doskonale mówi po polsku.

 

Laureatką w kategorii "debiut śpiewaczki" została artystka Warszawskiej Opery Kameralnej Aleksandra Resztik, za "najlepszego reżysera" jury uznało Ewelinę Pietrowiak współpracującą z Operą Wrocławską, a jako "najlepszy dyrygent" nagrodzony został Gabriel Chmura z Teatru Wielkiego im. Moniuszki w Poznaniu. W kategorii "najlepsza śpiewaczka" przyznano trzy równorzędne nagrody, które otrzymały: Olga Pasiecznik, Katarzyna Oleś-Blacha oraz Katarzyna Hołysz, a za "najlepszego śpiewaka" jurorzy uznali Wojciecha Gierlacha. Nagrodę w kategorii scenograficznej otrzymał Paweł Dobrzycki, w dziedzinie choreografii nagrodzono Roberta Bondara, a za "najlepszą tancerkę" została uznana Karolina Wiśniewska. Nagroda w kategorii "najlepszy spektakl" przypadła inscenizacji "Don Carlosa" Opery Śląskiej w Bytomiu.

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się 16 maja br. w siedzibie zespołu "Mazowsze" w podwarszawskich Otrębusach.

 

 

Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury przyznawane są od 2007 roku przez Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury artystom polskich scen muzycznych. Laureaci otrzymują dyplom oraz statuetkę przedstawiającą Jana Kiepurę.

  • fot. archiwum UMWM

Liczba wyświetleń: 301

powrót