Aktualności

Ekologicznie i oszczędnie w mazowieckich szpitalach

2012.07.10 14:05 , aktualizacja: 2012.07.10 15:25

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Do 35 proc. kosztów związanych z podgrzewaniem ciepłej wody mogą zaoszczędzić mazowieckie szpitale, w których zostaną zainstalowane kolektory słoneczne. Na takim rozwiązaniu skorzysta nie tylko szpital, ale przede wszystkim jego pacjenci.

 

Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze będą mogły być wykorzystane na inne cele – drobne inwestycje czy zakup sprzętu. Instalacja kolektorów będzie możliwa dzięki środkom uzyskanym w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Całkowity koszt inwestycji to ponad 34,6 mln zł, z czego dofinansowanie wyniesie ok. 29,4 mln zł.

 

Cztery boiska piłkarskie typu Orlik, czyli 6 tys. m2 - tyle orientacyjnie będzie wynosić łączna powierzchnia wszystkich zastosowanych w mazowieckich szpitalach kolektorów. Dyrektorzy placówek szacują, że dzięki zastosowaniu energii słonecznej do podgrzewania ciepłej wody oszczędzą ok. 35 proc. przeznaczanych na ten cel środków.

 

Dobre zarządzanie to szukanie oszczędności wszędzie tam gdzie jest to możliwe. Nasze szpitale nie boją się innowacyjnych rozwiązań, które zwłaszcza w dobie kryzysu mogą zminimalizować koszty ich utrzymania. Udało im się to już w 2011 r., kiedy to 16 marszałkowskich szpitali, jako pierwszych w kraju, zdecydowało się na wspólny zakup energii, przez co zaoszczędziły aż 20-25 proc. ponoszonych na ten cel kosztów. Dzięki kolektorom słonecznym, a co za tym idzie wykorzystaniu energii słonecznej, te oszczędności będą jeszcze wyższe – powiedział marszałek Adam Struzik.

 

Pomocą finansową rządu szwajcarskiego objętych zostanie 12 marszałkowskich szpitali zlokalizowanych w Warszawie, Radomiu, Płocku, Ostrołęce, Siedlcach, Ciechanowie, Zagórzu k/Warszawy i Dziekanowie Leśnym. We wszystkich tych placówkach do 2016 r. zainstalowane zostaną kolektory słoneczne, dzięki którym możliwe będzie pozyskanie energii słonecznej do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. W szpitalach zostaną także przeprowadzone niezbędne modernizacje, co pozwoli bardziej wydajnie korzystać z energii słonecznej. Inwestycja będzie realizowana w latach 2014-2016 w ramach Priorytetu 2: „Środowisko i Infrastruktura”, obszaru tematycznego „Odbudowa, remont, przebudowa i rozbudowa podstawowej infrastruktury oraz poprawa stanu środowiska”, Cel 2: zwiększenie wydajności energii i redukcji emisji, w szczególności gazów cieplarnianych i niebezpiecznych substancji.
 

Co roku mazowieckie szpitale ponoszą duże koszty związane z ich utrzymaniem. Jednym ze sposobów na ich obniżenie jest sięgnięcie po odnawialne źródła energii. Taką możliwość daje nam realizowany przy wsparciu funduszu szwajcarskiego projekt. Zaoszczędzone na zakupie gazu czy węgla pieniądze szpitale będą mogły przeznaczyć na inne cele – zakup sprzętu czy drobne remonty – dodał wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski.

  • fot. Joanna Czechowicz -...
  • fot. Joanna Czechowicz -...
  • fot. Joanna Czechowicz -...

Liczba wyświetleń: 425

powrót