Aktualności

Sołtys bogatszy o wiedzę

2012.10.05 15:15

Autor: Edyta Rokicka, Wydział Promocji i Rozwoju Społecznego, Starostwo Powiatowe w Legionowie, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Tegoroczne, czwarte już spotkanie sołtysów z powiatu legionowskiego odbyło się pod hasłem rozwoju terenów wiejskich dzięki środkom unijnym. 5 października br. szkolenie w Zegrzu zgromadziło kilkudziesięciu reprezentantów społeczności wiejskiej.

Praca sołtysa jest bardzo ciężka. To on dba o mieszkańców wsi i zabiega o to, aby wspólnie z nim działać na rzecz rozwoju swojej miejscowości.

 

Na tegorocznym spotkaniu sołtysi z powiatu legionowskiego mogli dowiedzieć się, jak pozyskać fundusze unijne i skorzystać ze środków, pozwalających podnieść jakość życia w swoich miejscowościach.

Wicemarszałek Krzysztof Strzałkowski rozmawiał z zebranymi m.in. na temat obecnych i planowanych inwestycji na terenie powiatu. Pojawił się też problem „janosikowego”, a sołtysi mogli się przekonać, jak wiele jako region tracimy przez ten system wyrównawczy i o tym jakie starania starosta legionowski Jan Grabiec podejmuje, żeby to zmienić. O tym, jakie działania dla mieszkańców wsi podejmowane są przez Departament Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego opowiedział się jego dyrektor, Radosław Rybicki. Przedstawiciel warszawskiego ZTM Daniel Złamal mówił o współpracy z lokalnymi samorządami w celu usprawnienia komunikacji ze stolicą. Głos zabrał również prezes Zarządu Lokalnej Grupy Rybackiej „Zalew Zegrzyński” Edward Trojanowski,  omawiając możliwości otrzymania dotacji ze środków LGR-u.

Uczestnicy spotkania byli zgodni, że sołtysi są bezpośrednim łącznikiem między mieszkańcami a samorządami i z jednej strony sygnalizują potrzeby oraz problemy mieszkańców swojej wsi, a z drugiej przekazują im informacje zwrotne. Dzięki nim władze lokalne wiedzą, co dokładnie potrzebne jest ich mieszkańcom.

  • fot.archiwum starostwa...
  • fot.archiwum starostwa...
  • fot.archiwum starostwa...
  • fot.archiwum starostwa...

Liczba wyświetleń: 230

powrót