Aktualności

Forty carskie w Różanie

2012.10.18 13:55 , aktualizacja: 2012.10.19 15:16
Autor: Milena Szymańska, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
fot.Milena Szymańska
fot.Milena Szymańska
fot.Milena Szymańska
fot.Milena Szymańska

Śledząc historię Różana (pow. makowski) łatwo zauważyć, że na przestrzeni wieków był to teren ważny strategicznie. Do dzisiaj ocalały fortyfikacje carskie z początku XX wieku. Jedną z nich, 17 października, zwiedził członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Wiesław Raboszuk.

 

Twierdza, której budowę rozpoczęto w 1902 r., składała się z trzech fortów tworzących pierścień wokół miasta oraz dwóch redut ziemnych w bezpośrednim pobliżu mostu, pełniących rolę śródszańca i baterii artyleryjskiej, nazywanych zbiorczo Fortem IV.

 

–  W trakcie I Wojny Światowej twierdza w Różanie była atakowana przez wojska niemieckie od 22 lipca 1915 r. Mimo wsparcia artylerii fortyfikacje nie zostały zdobyte ani uszkodzone. W 1939 r. forty zostały wzmocnione polskimi schronami bojowymi. Wybudowano po dwa takie obiekty na każdym z trzech fortów. W trakcie działań wojennych część z tych schronów została zniszczona, ale nie ucierpiały carskie umocnienia – mówił burmistrz Różana Piotr Świderski, przedstawiając historię budowli członkowi  zarządu Wiesławowi Raboszukowi.

 

Fort I w okresie powojennym był wykorzystywany na szkolne warsztaty, częściowo zasypano fosę budując boisko szkolne. W 2001 r. teren został wydzierżawiony prywatnemu inwestorowi, który przeprowadził prace remontowo-modernizacyjne. Docelowo fort będzie siedzibą muzeum garnizonu w Różanie oraz powiatu makowskiego. Obecnie organizowane są tu pikniki militarne.

Liczba wyświetleń: 961

powrót