Aktualności

O przyszłości Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie

2013.01.18 15:00 , aktualizacja: 2013.01.18 15:08

Autor: Biuro prasowe UMWM, Wprowadzenie: Monika Guzowska

  • Fot. arch. UM Sochaczewa
  • Fot. arch. UM Sochaczewa
  • Fot. arch. UM Sochaczewa
  • Fot. arch. UM Sochaczewa
  • Fot. arch. UM Sochaczewa

O tym, jak zdobyć dodatkowe środki na funkcjonowanie muzeum oraz w jakim kierunku powinno się rozwijać rozmawiali marszałek Adam Struzik, władze miasta Sochaczew i powiatu sochaczewskiego, radni województwa, lokalni samorządowcy, dyrekcja muzeum, przedstawiciele PKP, Urzędu Transportu Kolejowego, PTTK oraz Puszczy Kampinoskiej.

 

Spotkanie odbyło się urzędzie miasta Sochaczewa 18 stycznia br.

 

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie jest oddziałem Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. To jedno z niewielu miejsc w Europie, gdzie znajduje się zbiór wąskotorowych pojazdów szynowych. Placówka zlokalizowana została na terenie dawnej stacji Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej. Jej zbiory to 145 jednostek taboru wąskotorowego, a także kolekcje historycznych przedmiotów dokumentujących codzienne życie kolei wąskotorowych w Polsce.

 

W sezonie letnim – od maja do września muzeum organizuje wycieczki turystyczne do Puszczy Kampinoskiej. Podróż odbywa się pociągiem RETRO prowadzonym przez zabytkową lokomotywę parową lub spalinową. 18-kilometrowa trasa wiedzie z Sochaczewa poprzez pełne uroku miejsca (w pobliżu znajduje się Żelazowa Wola, Brochów itp.). Pociąg Retro kończy swój bieg na stacji Wilcze Tułowskie – niewielkiej miejscowości stanowiącej swoistą bramę do Kampinoskiego Parku Narodowego. Dla gości Sezonu Retro w Osadzie Puszczańskiej organizowane są pikniki.

Liczba wyświetleń: 454

powrót