Aktualności

Jubileusz Ochotniczej Straży Pożarnej w Opolu Nowym

2013.07.01 10:35 , aktualizacja: 2013.07.02 20:48

Autor: Radosław Strzaliński, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • fot.Radosław Strzaliński
  • fot.Radosław Strzaliński
  • fot.Radosław Strzaliński
  • fot.Radosław Strzaliński
  • fot.Radosław Strzaliński
  • fot.Radosław Strzaliński

95. rocznica powstania OSP w Opolu Nowym (powiat siedlecki) stała się okazją do uhonorowania jednostki Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia” za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego. Odznaczenie wręczyła członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

 

Jubileusz rozpoczął się uroczystą mszą świętą, odprawioną w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w intencji ochotników. Oficjalne uroczystości, w tym apel strażacki, odbyły się na placu przez remizą OSP. Zasłużonym strażakom, za długoletnią służbę na rzecz ochrony przeciwpożarowej wręczono wyróżnienia i medale.

 

Członek zarządu Janina Ewa Orzełowska zaznaczyła, że działalność strażaków ochotników cieszy się dużym społecznym zaufaniem. – Obecnie działalność strażackiej braci nie ogranicza się do udziału w pożarach, ale również do pracy we wszelkich zdarzeniach drogowych oraz ochrony przeciwpowodziowej – zaznaczyła.

 


Początki działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Opolu sięgają roku 1918. Dobiegała końca I wojna światowa, wieś jak większość kraju była pod okupacją niemiecką i wtedy zrodziła się inicjatywa zorganizowania straży ogniowej. Jej założycielem był kierownik miejscowej szkoły, Feliks Młynarczyk, który zdołał zorganizować jednostkę liczącą 32 członków czynnych i 16 wspierających, a z dobrowolnych składek zakupiono pierwszą sikawkę ręczną.

Liczba wyświetleń: 451

powrót