Aktualności

Internet dla Mazowsza – dostęp dla wszystkich

2013.07.15 12:45 , aktualizacja: 2013.07.16 09:50

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Agencja Rozwoju Mazowsza S.A. wyłoniła wykonawcę światłowodowej sieci szerokopasmowej na terenie Mazowsza. Dzięki temu już wkrótce ruszą prace związane z realizacją projektu „Internet dla Mazowsza”, dającego możliwość dostępu do Internetu wszystkim mieszkańcom naszego województwa. Wartość całego przedsięwzięcia wyniesie ok. 460 mln zł. Projekt będzie realizowany w ramach RPO WM na lata 2007-2013. Przyznana dotacja unijna wynosi ponad 340 mln zł.

 

Mam nadzieję, że dzięki realizacji tego projektu do końca 2015 r. – 95 proc. naszych obywateli będzie miało dostęp do szerokopasmowego Internetu, 100 proc. instytucji publicznych i 100 proc. firm – podkreślił marszałek Adam Struzik.

 

„Internet dla Mazowsza” to jeden z kluczowych projektów realizowanych w ramach obecnej perspektywy unijnej na terenie województwa mazowieckiego. Jest to również największy tego typu projekt realizowany w Europie. 10 lipca br. została wybrana najkorzystniejsza oferta dotycząca realizacji, utrzymania i zarządzania siecią szerokopasmową. Złożyło ją polsko-koreańskie konsorcjum KT Corporation. Zgłoszona przez konsorcjum oferta opiewała na kwotę ponad 458 mln zł.

 

Obecnie na terenie ponad 82 proc. mazowieckich miejscowości nie działa żaden operator posiadający infrastrukturę szerokopasmowego dostępu do Internetu o przepływie od 2 Mbit/s. Oznacza to brak bądź bardzo ograniczony dostęp do Internetu dla ponad 1,1 mln ludzi. Dodatkowo w przypadku ponad 8700 mazowieckich miejscowości żaden operator nie posiada sieci dostępowej NGA zapewniającej dostep do Internetu o przepływie od 30-40 Mbit/s. Dotyczy to aż 2,2 mln mieszkańców.

 

„Internet dla Mazowsza” to projekt, dzięki któremu wszyscy mieszkańcy naszego województwa będą mieli zapewnioną możliwość dostępu do Internetu. Co to oznacza w praktyce?Już w 2014 r. infrastruktura teleinformatyczna zostanie doprowadzona do wszystkich sołectw. Zniknie bariera dla operatorów telekomunikacyjnych, którym do tej pory nie opłacało się docierać do małych miejscowości.

 

Inwestycja zakłada budowę 3680 km sieci światłowodowej, spełniającej wymogi sieci NGN (Next Generation Network). Na jej bazie przedsiębiorcy będą mogli budować własne sieci dostępowe na terenach, na których rozbudowa sieci szerokopasmowej dotychczas była nieatrakcyjna ekonomicznie. Poza światłowodową siecią szkieletowo-dystrybucyjną w 33 miejscowościach powstanie sieć dostępowa NGA-FTTB (Next Generation Access – Fiber To The Building).

  • fot. Biuro Prasowe
  • fot. Biuro Prasowe
  • fot. Biuro Prasowe
  • fot. Biuro Prasowe

Liczba wyświetleń: 791

powrót