Aktualności

Posłowie chcą wspomóc Mazowsze

2013.09.11 14:45 , aktualizacja: 2013.09.12 09:19
Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
fot.Hanna Maliszewska
fot.Hanna Maliszewska

Podczas dzisiejszych obrad Sejmu klub PSL zgłosił poprawkę do ustawy budżetowej, która umożliwiałaby uzyskanie przez Mazowsze pożyczki z budżetu państwa. Pieniądze przeznaczone byłyby na spłatę rat „janosikowego”.

 

Obecnie Mazowsze z powodu drastycznych spadków dochodów z CIT nie jest w stanie dokonać wpłat na tę subwencję wyrównawczą. Ministerstwo Finansów nie odniosło się do wniosku Mazowsza o zaniechanie płacenia tych rat. Bez powiększenia puli środków na pożyczki dla samorządów, województwo nie ma możliwości ubiegania się o pożyczkę.

 

Samorząd Województwa Mazowieckiego wysłał w lipcu do Ministerstwa Finansów pismo z wnioskiem o zaniechanie płacenia ostatnich czterech rat „janosikowego”. Niestety, od dwóch miesięcy nie uzyskał odpowiedzi. Z roboczych rozmów z resortem wynikało, że kwestia ewentualnej pożyczki z budżetu państwa dla Mazowsza jest w tym momencie niemożliwa z powodu niedostatecznych środków przeznaczonych na tzw. pożyczki dla samorządów. W puli było pierwotnie 100 mln zł (30 mln zł już wykorzystano). Tymczasem województwo mazowieckie na spłatę ostatnich czterech rat „janosikowego” potrzebuje 220 mln zł.

 

– W tym roku wpływy z CIT spadły drastycznie, a ten podatek to 80 proc. naszych dochodów. Fizycznie nie mamy z czego zapłacić najbliższych, ostatnich już rat „janosikowego”. Dlatego wnioskowaliśmy do Ministerstwa Finansów o zaniechanie płacenia. Nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi – powiedział skarbnik województwa Marek Miesztalski. W nowelizacji budżetu państwa, jaka w międzyczasie się ukazała, nie ma ani słowa o zwiększeniu limitu, który ewentualnie pozwalałby nam starać się o pożyczkę. Minister zatem nie przewiduje dania nam pożyczki. W związku z tym czekamy, aż pojawi się limit, który da takie możliwości – dodał.

 

Do tej pory Ministerstwo Finansów nie przygotowało nowelizacji ustawy budżetowej, idącej w kierunku powiększenia puli środków na pożyczki dla samorządów. Jednocześnie nie udzieliło odpowiedzi w sprawie zaniechania płacenia „janosikowego”.

 

Podczas dzisiejszych obrad Sejmu klub parlamentarny PSL zgłosił poprawkę do ustawy budżetowej, dotyczącą zwiększenia środków na pożyczki dla samorządów. Jeśli zostanie ona w najbliższym czasie (w piątek – 13 września) przegłosowana, otworzy to Mazowszu możliwość formalnego ubiegania się o pożyczkę.

 

– Solidaryzm nie powinien działać tylko w jedną stronę. Przez lata Mazowsze wspomagało inne regiony, dziś potrzebuje naszej pomocy – przekonywał poseł z województwa lubelskiego Jan Łopata. – Doraźnym rozwiązaniem ratującym sytuację w tym roku jest pożyczka z budżetu państwa. Dlatego wnioskujemy o przyjęcie tej poprawki.

 

– Bieżące problemy Mazowsza to błędy systemu naliczania „janosikowego” – wyjaśniał poseł z województwa mazowieckiego Marek Sawicki. – Jako posłowie nie możemy pozwolić na to, aby Mazowsze ponad połowę swoich dochodów przekazywało do regionów, w których sytuacja finansowa nie jest aż tak tragiczna.

Liczba wyświetleń: 1285

powrót