Aktualności

Otwarcie najnowocześniejszego na świecie laboratorium badania łożysk

2014.01.08 11:25 , aktualizacja: 2014.01.10 15:34
Autor: opr. Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
fot.Martyna Pierzchała
fot.Martyna Pierzchała
fot.Martyna Pierzchała
fot.Instytut Lotnictwa
fot.Martyna Pierzchała

Stworzono je w Instytucie Lotnictwa w Warszawie w odpowiedzi na konkretne zapotrzebowanie przemysłu. Uroczystego otwarcia, z udziałem m.in. marszałka Adama Struzika, dokonano 8 stycznia.

 

Laboratorium będzie prowadziło badania bardzo wyspecjalizowanych łożysk silników lotniczych dla największego na świecie ich producenta – General Electric.

 

To następny etap rozwoju jednego z najbardziej nowoczesnych instytutów – Instytutu Lotnictwa w Warszawie. Powstanie Laboratorium Badania Łożysk jest kolejnym dowodem na to, że województwo mazowieckie jest regionem o najbardziej zaawansowanej bazie naukowo-badawczej w Polsce i w tej części Europy powiedział marszałek Adam Struzik.

 

W laboratorium dostępne są: warsztat mechaniczny z możliwością wykonywania podstawowej obróbki ślusarskiej, wydzielone pomieszczenie przewidziane do montażu wymagającego szczególnych warunków dotyczących czystości, magazyn, instalacja powietrza technicznego w całym pomieszczeniu oraz wody lodowej. Projekt realizowało będzie od strony praktycznej kilkunastu wysokiej klasy specjalistów z Engineering Design Center.

 

Możliwości badawcze: platforma do montażu obiektów testowych o wymiarach 2x1,5m, agregat hydrauliczny mogący obsłużyć do 4 siłowników hydraulicznych jednocześnie, rozbudowany system sterowania i akwizycji danych stanowiska (ok. 600 kanałów kontrolno–pomiarowych), niezależny system dbający o bezpieczeństwo stanowiska badawczego, możliwość dostarczenia do obszaru testowego gorącego powietrza (do 0,9 kg/s o temperaturze do 550C).

 

Posiadane wyposażenie oraz doświadczenie kadry badawczej plasują laboratorium na pierwszym miejscu na świecie wśród placówek tego typu.

 

Misją Instytutu Lotnictwa jest świadczenie najwyższej jakości usług badawczych na światowym rynku badań naukowych. Jednostka konsekwentnie realizuje cele strategiczne, którymi są m.in. osiągnięcie pozycji jednego z najlepszych pod względem merytorycznym instytutów badawczych Europy oraz bycie konkurencyjnym na światowym rynku badań. Instytut współpracuje z organizacjami i instytucjami krajowymi, europejskimi i światowymi, inwestuje także  w rozwój infrastruktury badawczej.

Liczba wyświetleń: 591

powrót