Aktualności

Z posiedzenia sejmiku...

2014.03.17 15:30 , aktualizacja: 2014.03.17 15:57

Autor: Justyna Michniewicz (KS), Wprowadzenie: Monika Guzowska

  • Fot. Justyna Michniewicz
  • Fot. Justyna Michniewicz
  • Fot. Justyna Michniewicz
  • Fot. Justyna Michniewicz
  • Fot. Justyna Michniewicz
  • Fot. Justyna Michniewicz
  • Fot. Justyna Michniewicz
  • Fot. Justyna Michniewicz

Sejmik Województwa Mazowieckiego, na posiedzeniu 17 marca br., przyjął zmiany w budżecie województwa na 2014 r. Wysłuchał także  informacji marszałka, dotyczącej spotkania z ministrem finansów w sprawie wniosku o zaniechanie poboru „janosikowego”.

 

- Trybunał Konstytucyjny jednoznacznie wskazał, że „janosikowe” jest sprzeczne z Konstytucją RP i wymaga zmian – powiedział marszałek Adam Struzik. Poinformował również ministra finansów Mateusza Szczurka, że Mazowsze obecnie nie dysponuje wystarczającymi środkami finansowymi na realizowanie zadań własnych i płacenie „janosikowego”. Minister nie zgodził się z wnioskiem marszałka, zapewniając jednocześnie, że postara się, aby prace nad zmianą prawa w tym zakresie zakończyły się jak najszybciej.

 

W związku z powyższym Samorząd Województwa Mazowieckiego będzie dochodzić swoich praw przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym. Jednocześnie marszałek poinformował radnych, że za marzec 2014 r. wypłacono do budżetu państwa w ramach „janosikowego” przeszło 1 mln zł (zamiast 54 mln zł). – Nie jesteśmy w stanie w sposób nieograniczony zadłużać województwa mazowieckiego w rachunku bieżącym – wyjaśnił marszałek.

 

Sejmik przyjął ponadto zmiany w budżecie województwa na 2014 r. oraz uchwałę w sprawie zaskarżenia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie rozstrzygnięcia nadzorczego Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej stwierdzającej nieważność uchwały dotyczącej WPF z 20 stycznia 2014 r.

 

Na posiedzenie przybyli również przedstawiciele Mazowieckiego Centrum Psychiatrii „Drewnica”, którzy zabiegali o podjęcie decyzji w sprawie budowy nowego szpitala w Ząbkach. Temat wywołał długą dyskusję wśród radnych. Ustalono ostatecznie, że uchwała w tej sprawie będzie głosowana na kwietniowym posiedzeniu sejmiku, które poświęcone będzie m.in. sytuacji finansowej mazowieckich szpitali.

Liczba wyświetleń: 1344

powrót