Aktualności

O „janosikowym” w komisji sejmowej

2014.03.20 08:10 , aktualizacja: 2014.03.21 13:25

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Monika Guzowska

Fot. Konrad Wojnarowski
Fot. Konrad Wojnarowski
Fot. Konrad Wojnarowski
Fot. Konrad Wojnarowski
Fot. Konrad Wojnarowski

19 marca w Dzienniku Ustaw został opublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie „janosikowego”. Na posiedzeniu sejmowej podkomisji nadzwyczajnej, zajmującej się dotychczas zmianą tych przepisów, obecny był marszałek Adam Struzik. Zadeklarował pomoc przy tworzeniu nowego prawa.

 

Sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, wieloletnie starania o zmianę przepisów, proponowane przez nas rozwiązania to wszystko może być podstawą do prac nad nowymi przepisami. Deklaruję wszelką pomoc w dojściu do właściwych rozwiązań. W odczytanym przez Trybunał uzasadnieniu wyroku było wiele wskazówek. Najważniejsze teraz, żeby zrewidować sposób myślenia o systemie wyrównawczym – zarówno o wpłatach, jak i algorytmie późniejszego podziału tych pieniędzy – mówił marszałek Struzik.

 

Podczas posiedzenia zarówno Ministerstwo Finansów, jak i posłowie deklarowali chęć pilnego podjęcia prac nad zmianami w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Wszyscy orzekli, że o konkretnych propozycjach będą rozmawiać po tym, jak ukaże się pisemne uzasadnienie wyroku Trybunały Konstytucyjnego, bo w nim są wytyczne.

 

Ten system był zbudowany w czasach dobrego rozwoju, nie uwzględniał w ogóle polityki spójności UE – powinniśmy przecież brać pod uwagę środki unijne przy analizie tego, które samorządy potrzebują dodatkowego wsparcia. Poza tym nie może być tak, że na poziomie województw dawcą jest tylko jeden samorząd, a biorcami są wszyscy, symbolicznie nawet ten, który daje. Musi nastąpić generalna rewizja tego systemu. Niech pieniądze otrzymują tylko ci, którzy są poniżej średniej, a niech dają wszyscy ci, którzy są powyżej. I kolejna ważna rzecz – dystrybucja tych środków. Przecież te mechanizmy powinny służyć rozwojowi. Wystarczy uwzględnić model programów unijnych – pieniądze powinny być np. przekazywane na wsparcie przedsiębiorczości, na dołożenie do projektów realizowanych ze środków europejskich, a nie być wrzucane do budżetów wszystkich województw – proponuje marszałek Adam Struzik.

 

Marszałek poinformował też, że w tym roku z tytułu „janosikowego” wpłacone zostały już 174,3 mln zł (to kwoty tegorocznych i części zeszłorocznych rat). Skarbnik województwa zwrócił uwagę na fakt, że do końca lutego z tytułu podatku CIT uzyskaliśmy ponad 204 mln zł, więc większość wpłat na „janosikowe” odbywało się z kredytu w rachunku bieżącym.

 

Pliki do pobrania

Rozmiar: 2026 kB, Liczba pobrań: 154
Rozmiar: 768 kB, Liczba pobrań: 133

Liczba wyświetleń: 637

powrót