Aktualności

Konta Mazowsza zablokowane

2014.04.11 12:05 , aktualizacja: 2014.04.11 12:39

Autor: Biuro prasowe UMWM, Wprowadzenie: Monika Guzowska

11 kwietnia br. organ egzekucyjny doprowadził do zablokowania kont samorządu województwa, na których rano znajdowało się 61 mln zł. Oznacza to, że samorząd nie może dysponować tymi pieniędzmi i realizować zadań, do których został powołany, a także regulować bieżących płatności – w tym zapłacić za kwietniową ratę „janosikowego”, która wynosi 53 mln zł.

 

Najbardziej kuriozalnym jest fakt, że podstawą do zajmowania kont Mazowsza są przepisy, które miesiąc temu zostały uznane przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodne z Konstytucją! Ministerstwo Finansów nie widzi w tym jednak sprzeczności.

 

 To antysamorządowa polityka Ministerstwa Finansów, które traktuje nas jak skarbonkę bez dna. Zabiera pieniądze, na podstawie niekonstytucyjnych przepisów. Pieniądze, które miały być przeznaczone na transport kolejowy, na kulturę czy szkolnictwo trafiają na konta Ministerstwa Finansów. Ten system zaczyna zjadać własny ogon. Zabranie nam pieniędzy z kont uniemożliwia zapłacenie kwietniowej raty janosikowego – podsumowuje sytuację marszałek Adam Struzik.

 

Tymczasem do 15 kwietnia samorząd województwa powinien przekazać m.in. 19 mln zł dla spółki „Koleje Mazowieckie”, 6,2 mln zł dla jednostek budżetowych, 9 mln zł dla jednostek oświatowych, 1,5 mln zł dla WKD oraz 53 mln zł na kwietniową ratę „janosikowego”. W efekcie działań podjętych przez Ministerstwo Finansów nie będzie mógł się z tego wywiązać.

 

Samorząd wystąpił już do wszystkich podległych mu jednostek i spółek z wnioskiem o wykazanie kosztów płacowych. Zgodnie z prawem środki te powinny zostać wyłączone z postępowania egzekucyjnego.

 

Przepisy o „janosikowym” powstały w 2003 r. w celu wyrównywania dysproporcji rozwojowych pomiędzy województwami w czasach, kiedy regiony nie korzystały jeszcze z unijnych pieniędzy. Przez te lata największy region w Polsce oddał pozostałym województwom 6,3 mld zł. Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności tych przepisów z Konstytucją RP (4 marca br.).

Pliki do pobrania

Rozmiar: 891 kB, Liczba pobrań: 385
Rozmiar: 1325 kB, Liczba pobrań: 321

Liczba wyświetleń: 1301

powrót