Aktualności

Choć powiaty bronią Mazowsza – płacić trzeba

2014.04.29 15:00 , aktualizacja: 2014.04.30 08:39
Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Monika Guzowska
Fot. arch. UMWM

„Konwent Powiatów Województwa Mazowieckiego wyraża ogromne zaniepokojenie wprowadzeniem komornika i zablokowaniem rachunków województwa mazowieckiego (…) wyraża nadzieję, że resort finansów nie będzie czekał 18 miesięcy na przygotowanie nowych przepisów, a Prezes Rady Ministrów spowoduje zaniechanie niszczenia 15-letniego dorobku samorządu województwa mazowieckiego” – czytamy w stanowisku konwentu powiatów z Mazowsza.

 

Mimo wyroku z 4 marca br., w którym Trybunał Konstytucyjny uznał przepisy o „janosikowym” za niezgodne z Konstytucją RP, Mazowsze ciągle musi je płacić.

 

11 kwietnia Ministerstwo Finansów doprowadziło do zablokowania kont samorządu województwa. Celem była egzekucja ok. 61 mln zł niezapłaconej przez Mazowsze grudniowej raty „janosikowego”. Samorząd nie miał wówczas wystarczająco wysokich dochodów z tytułu CIT, aby finansować zadania własne i płacić „janosikowe”. Mimo tych argumentów Ministerstwo Finansów nie zgodziło się na umorzenie ostatnich rat „janosika”. Rozpoczęło natomiast procedurę egzekucyjną, która zabrała z kont województwa niemal wszystkie zgromadzone tam środki. W efekcie Mazowsze nie miało fizycznej możliwości zapłacenia kolejnej – tym razem kwietniowej raty (właśnie 15. każdego miesiąca region musi oddawać do budżetu państwa 53 mln zł).

 

Tymczasem, aby móc zapłacić tegoroczne i zaległe „janosikowe” – mimo braku wystarczających wpływów podatkowych – Mazowsze musi wystąpić o pożyczki z budżetu państwa. 28 kwietnia radni województwa zdecydowali, aby wnioskować o takie wsparcie. Zgodnie z decyzjami ministerstwa finansów pożyczki mają być oprocentowane w wysokości 3 proc. w skali roku. Mazowsze pożyczy od skarbu państwa 400 mln zł, natomiast oddać będzie musiało 587 mln zł.

Pliki do pobrania

Rozmiar: 45 kB, Liczba pobrań: 331, Adobe Acrobat Document

Liczba wyświetleń: 564

powrót