Aktualności

Stacja Muzeum – nie tylko dla pasjonatów kolei

2014.10.22 08:25 , aktualizacja: 2014.10.28 11:08

Autor: Biuro Prasowe (opr. WKZ), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • fot. Agnieszka Stabińska
  • fot. Agnieszka Stabińska
  • fot. Agnieszka Stabińska
  • fot. Agnieszka Stabińska
  • fot. Agnieszka Stabińska
  • fot. Agnieszka Stabińska
  • fot. Agnieszka Stabińska
  • fot. Agnieszka Stabińska
  • fot. Agnieszka Stabińska

Otwiera się nowy etap w historii Muzeum Kolejnictwa w Warszawie: nowa nazwa – Stacja Muzeum, nowa lokalizacja – Szczęśliwice. W ciągu kilku lat placówka stanie się jedną z najnowocześniejszych w kraju.

 

Instytucja o charakterze edukacyjnym i multimedialnym będzie miejscem, w którym wolny czas chętnie będą spędzać całe rodziny. Umowę w sprawie współpracy przy tworzeniu placówki podpisali marszałek Adam Struzik i wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz członek zarządu PKP S.A, Jarosław Bator.

 

Władze województwa mazowieckiego i PKP postanowiły połączyć siły i razem zbudować nową inwestycję, z wykorzystaniem środków unijnych. Placówka w przyszłości ma być prowadzona przez obu sygnatariuszy. Wśród zbiorów Stacji Muzeum znajdą się eksponaty Muzeum Kolejnictwa, Muzeum Techniki i Przemysłu NOT, a także te przekazane przez PKP i m.st. Warszawę.

 

 – Nasze muzeum rozpoczyna dziś nowy etap w swojej bogatej kilkudziesięcioletniej historii. Nowa lokalizacja to niewątpliwie wyzwanie, ale jestem też przekonany, że to nowa jakość. Tym projektem wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom współczesnego turysty, dla którego równie ważne jest poznawanie historii, jak też ciekawe i aktywne spędzanie czasu – podkreślił marszałek Adam Struzik.

 

– Projekt relokacji muzeum wpasowuje się zarówno w tradycję kolei, jak i w działalność biznesową, polegającą na zarządzaniu nieruchomościami. Jednym z naszych kluczowych zadań jest rewitalizacja terenów kolejowych i nadawanie im nowych funkcji, użytecznych dla mieszkańców – zaznaczył Jarosław Bator, członek zarządu PKP S.A. – Dzięki Stacji Muzeum warszawiacy zyskają nowe, ciekawe miejsce do spędzania wolnego czasu – dodał.

 

Obowiązkowy przystanek dla wielbicieli kolei zlokalizowany będzie na Szczęśliwicach na dwóch działkach o łącznej powierzchni prawie 27 ha. Miejsce to jest dużym atutem nowej inwestycji samorządu i PKP. Duża przestrzeń, tereny zielone pozwolą nie tylko na stworzenie idealnych warunków ekspozycji kolejowych zbiorów muzealnych, ale też na wypoczynek na świeżym powietrzu tym wszystkim, którzy zdecydują się odwiedzić placówkę. W kompleksie znajdą się budynek główny muzeum, w którym eksponowane będą wystawy stałe i czasowe, sale edukacyjne i szkoleniowe oraz kino. Na aktywnych będą czekać m.in. boiska sportowe.

 

Poprzez edukację i zabawę dzieci, młodzież, a także dorośli będą mogli z bliska przyjrzeć się historii kolei. Placówka postawi na nowoczesność i innowacyjność, stąd w planach wykorzystanie w prezentacji zbiorów muzeum – symulatorów, gier i aplikacji multimedialnych oraz techniki 3D.

 

Teren obiektu zostanie zagospodarowany tak, aby umożliwić podziwianie lokomotyw, wagonów i innych kolejowych eksponatów również na zewnątrz. Niewątpliwie ciekawymi miejscami w nowym muzeum będzie minikolejka, umożliwiająca podróżowanie po terenie muzeum, a także „Laboratorium” – ekspozycja nowoczesnej kolei i miejsce warsztatów technicznych.

 

 

Liczba wyświetleń: 1556

powrót