Aktualności

Święto myśliwych

2014.10.27 11:00 , aktualizacja: 2014.10.27 15:04
Autor: Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
fot.arch.PZŁOP

W ostatnią niedzielę października, w płockim okręgu Polskiego Związku Łowieckiego, uroczyście obchodzono Dni św. Huberta. Myśliwi rozpoczynają w ten sposób sezon polowania jesienno-zimowego. W tym roku gościem spotkania był marszałek Adam Struzik.

 

Tradycyjnie obchody rozpoczęły się mszą świętą hubertowską w kościele pw. NMP w Płocku. Oprawę muzyczną eucharystii zapewnił Zespół Muzyki Myśliwskiej im. Marcina Kamińskiego. Główna część uroczystości odbyła się w Domu Technika w Płocku, gdzie m.in. zasłużonym myśliwym wręczono odznaczenia łowieckie. Zaproszonych gości oraz myśliwską brać przywitał gospodarz spotkania – przewodniczący Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Płocku dr inż. Marek Zawadzki.

 

Marszałek Adam Struzik, kierując słowo do uczestników spotkania, podkreślił rolę łowiectwa w Polsce, które ze swoją długą i bogatą historią oraz tradycją stanowi wartościowe dziedzictwo kultury, zarówno materialnej, jak i duchowej. Okręgowi płockiemu PZŁ życzył wielu kolejnych lat owocnej pracy na rzecz jego propagowania.

 

Spotkanie zakończyła degustacja specjałów kuchni myśliwskiej.


Polski Związek Łowiecki kultywuje najlepsze tradycje rodzimego łowiectwa i jego historyczne wartości, propaguje etykę i kulturę myśliwską, jak również prowadzi gospodarkę łowiecką, szkoli nowych adeptów myślistwa, aktywnie działa na rzecz ochrony rozwoju populacji zwierząt łownych oraz środowiska przyrodniczego. Zarząd Okręgowy PZŁ w Płocku zrzesza ponad 1100 myśliwych w 67 obwodach łowieckich, położonych na terenie czterech powiatów – płockiego, sierpeckiego, gostynińskiego i kutnowskiego.

 

Organizacja posiada strzelnicę myśliwską w Karolewie, na której myśliwi doskonalą swe umiejętności strzeleckie, a nowo wstępujący odbywają szkolenia. Przy Okręgowej Radzie Łowieckiej działają liczne komisje: kynologiczna, strzelecka, etyki, tradycji i zwyczajów łowieckich, oceny trofeów, ochrony środowiska i hodowli, szkoleniowa oraz rewizyjna.

 

Myśliwi płockiego okręgu włączają się we wszelkie inicjatywy służące ochronie przyrody i naturalnemu środowisku. Uczestniczą w wielu akcjach, m.in. sadzenia lasów, „sprzątania świata” czy pracy z młodzieżą i propagowania wśród niej ekologii. Służy temu nowo powstała ścieżka edukacyjna w Karolewie. Jej zadaniem jest przekazywanie wiedzy przyrodniczej, ekologicznej i łowieckiej dla najmłodszych w ciekawej formie. Płoccy myśliwi zasiedlają każdego roku swoje łowiska kuropatwami i bażantami w liczbie blisko 4000 sztuk.

 

 

Liczba wyświetleń: 417

powrót