Aktualności

Nowatorskie podejście do edukacji

2015.06.23 09:00 , aktualizacja: 2015.06.25 08:38

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Laureaci konkursu fot. Eliza Albrechcińska
  • Laureaci konkursu fot. Eliza Albrechcińska
  • Laureaci konkursu fot. Eliza Albrechcińska
  • Laureaci konkursu fot. Eliza Albrechcińska
  • Wręczenie nagród fot. Eliza Albrechcińska
  • Występy artystyczne fot. Eliza Albrechcińska

Organizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego konkurs „Start w przyszłość” dobiegł końca. Poznaliśmy najciekawsze dodatkowe zajęcia realizowane w mazowieckich podstawówkach i gimnazjach w ramach projektu „Moja przyszłość”. Podczas uroczystej gali najlepsi odebrali nagrody z rąk marszałka Adama Struzika.

 

Kreatywne pomysły

Prawie 10 tys. dzieci w ramach PO KL poszerzało swoje kompetencje w językach obcych, naukach przyrodniczych, matematycznych czy informatycznych. Pod opieką nauczycieli realizowały interesujące projekty, z których dziś 15 najciekawszych zostało nagrodzonych i wyróżnionych – powiedział podczas spotkania marszałek Adam Struzik.

 

Do konkursu mogły zgłaszać się grupy ze szkół podstawowych i gimnazjów, w których realizowany jest projekt samorządu województwa „Wyrównanie szans edukacyjnych uczniów poprzez dodatkowe zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe – Moja przyszłość”, który jest współfinansowany ze środków EFS. Szansę na wygraną miały najbardziej twórcze, kreatywne i nowatorskie zajęcia. Takie, które nie tylko wpływają na poprawę wyników w nauce, ale też inspirują uczniów do rozwijania swoich pasji i zainteresowań.

Do konkursu zgłoszono 76 projektów, z których następnie komisja wyłoniła 15 najciekawszych zajęć realizowanych w szkołach na Mazowszu. Było o co walczyć. Pierwszych siedmiu laureatów otrzymało dofinansowanie wycieczki edukacyjnej w wysokości 6 tys. zł. Dla pozostałych przewidziano wsparcie w wysokości 5 250 zł.

 

Wymierne efekty

„Moja przyszłość” to cykl zajęć dodatkowych organizowanych od września 2014 r. do czerwca 2015 r. W projekcie o wartości ponad 16,5 mln zł wzięło udział 600 grup, czyli ponad 10 tys. uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z całego Mazowsza. Uczniowie poprzez zabawę i doświadczenia mogli poszerzać wiedzę z zakresu języków obcych, przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, a oprócz tego byli objęci doradztwem edukacyjno-zawodowym. Ogromny nacisk w projekcie położono na to, by zajęcia były prowadzone w sposób nowatorski, kreatywny i innowacyjny.

 

W ramach projektu szkoły doposażały swoje pracownie w sprzęt i pomoce dydaktyczne, np. tablice interaktywne. Dodatkowym urozmaiceniem nauki była organizacja wycieczek edukacyjnych oraz całodziennych warsztatów w instytucjach kultury czy nauki.  

 

Przeprowadzone w kwietniu br. badanie ewaluacyjne potwierdziło, że uczniowie uczestniczący w zajęciach realizowanych w ramach projektu „Moja przyszłość” poprawili swoje wyniki w nauce. Chętniej też udzielają się na zajęciach szkolnych i rozwijają swoje pasje. 

 

 

 

          

 


 

Liczba wyświetleń: 709

powrót