Aktualności

W Świerku – nowocześnie i innowacyjnie

2016.03.15 10:05 , aktualizacja: 2016.03.15 11:10

Autor: na podst.zebr.mat.opr.Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Marszałek Adam Struzik poznał potencjał Narodowego Centrum Badań Jądrowych fot.Marcin Jakubowski, NCBJ
W instytucie w Świerku byli m.nin.marszałek Adam Struzik i dyrektor Krzysztof Mączewski fot.Marcin Jakubowski, NCBJ

Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) jest jednym z największych instytutów naukowych w Polsce. Marszałek Adam Struzik, podczas pobytu w Świerku, zapoznał się m.in. z efektami wdrożonych projektów z wykorzystaniem środków unijnych oraz zapleczem technicznym powstałym w ramach realizacji Centrum Informatycznego.

 

Gospodarzowi Mazowsza zaprezentowano również możliwości wykorzystania istniejącego potencjału sprzętowego i naukowego w obszarach związanych z przetwarzaniem informacji geoprzestrzennych.

 

Projekty z wykorzystaniem funduszy UE

Budowa Parku Naukowo-Technologicznego wraz z modernizacją infrastruktury towarzyszącej ośrodkowi w Świerku (w trakcie realizacji), a także wzmocnienie potencjału innowacyjnego w obszarze rozwoju technologii wykorzystujących promieniowanie jonizujące, tzw. 4LABy (zakończone) to dwa ważne projekty, które instytut realizował dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007–2013. Kwota wsparcia wyniosła blisko 76 mln zł.

 

Efekty prac

W ramach unijnej dotacji wybudowano nowoczesne pomieszczenia laboratoryjne i wyremontowano dotychczasowe. Zakupiono specjalistyczną aparaturę badawczą i pomiarową. Zmodernizowano sieć informatyczną. Umożliwiło to m.in. sprawniejsze korzystanie z baz danych, zdalnych serwerów oraz innych danych dostępnych w Internecie, co jest niezbędne dla nowoczesnego, sprawnego działania jednostki badawczo-naukowej.

Powstający Park Naukowo-Technologiczny (PNT) stanowić będzie zaplecze dla szybkiego wdrażania wyników badań do gospodarki. Posłuży za podstawę rozwoju nowatorskich, innowacyjnych podmiotów gospodarczych, które funkcjonować będą w obszarze zaawansowanych technologii, bazujących na wiedzy i doświadczeniu NCBJ.

 

Wybrane projekty

Inwestycje zrealizowane w ramach projektu 4LABy to m.in. Laboratorium Struktur Akceleracyjnych oraz Mobilne Laboratorium Pomiarów Środowiskowych. Pierwsze z nich jest miejscem, w którym ponad 50 specjalistów będzie projektować, konstruować i testować układy elektroniczne i mechaniczne oraz systemy sterowania nowoczesnych akceleratorów do zastosowań medycznych. Kolejne to pojazd badawczy wyjątkowy w skali kraju. Przemyślana konstrukcja umożliwia transport precyzyjnego sprzętu do monitorowania jakości powietrza atmosferycznego w niemal dowolne miejsce. Integralną częścią pojazdu jest nowoczesna stacja meteorologiczna z 10-metrowym, rozkładanym teleskopowo masztem i ultradźwiękowym czujnikiem wiatru.

 

O instytucie

NCBJ powstało we wrześniu 2011 r. Dysponuje m.in. jedynym w Polsce jądrowym reaktorem badawczym Maria. W  centrum produkuje się m.in. radiofarmaceutyki oraz urządzenia dla różnych sektorów nauki i gospodarki, a także medycyny. Centrum tworzy infrastrukturę informatyczną i laboratoryjną, jest także zaangażowane w program budowy energetyki jądrowej w Polsce. Współpracuje z czołowymi instytutami na niemal wszystkich kontynentach. Główna siedziba znajduje się w Otwocku w dzielnicy Świerk. Zakłady naukowe NCBJ zlokalizowane są także w Warszawie i Łodzi.

 

 

Liczba wyświetleń: 536

powrót