Aktualności

Współpraca polsko-włoska

2006.03.21 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Administrator

20 marca br. Tomasz Sieradz, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego spotkał się z Olindo Teta, Prezesem Włosko-Polskiej Izby Gospodarczej oraz przedstawicielami trzech włoskich firm z Regionu Lombardii.

W spotkaniu udział wzięli: Ruggero Civitarese – Członek Zarządu firmy Archidata, Cristina Pescatori – Członek Zarządu firmy Ecosfera, Diodora Costantini - ekspert z firmy Merlino, Tadeusz Olczak – ekspert Izby Włosko-Polskiej, Jolanta Gontarczyk – doradca Izby Włosko-Polskiej oraz przedstawiciele Departamentu Funduszy Strukturalnych i Pomocowych: Elżbieta Wilczyńska – Zastępca Dyrektora oraz Mariusz Frankowski z Wydziału Informacji i Promocji.

Głównym celem spotkania była wymiana doświadczeń Lombardii i Województwa Mazowieckiego, dotyczących wykorzystania funduszy strukturalnych oraz nawiązanie bliższej współpracy w tym zakresie, m.in. z pomocą firm współpracujących z Regionem Lombardii.

Trzy włoskie firmy Archidata, Ecosfera i Merlino tworzą Konsorcjum, w ramach którego współpracują z regionem Lombardia. Archidata specjalizuje się w doradztwie i logistyce pozyskiwania funduszy unijnych. Merlino zajmuje się łącznością GPRS oraz zadaniami z zakresu informatyki i logistyki, posiada duże doświadczenie w doradztwie regionalnym. Ecosfera realizuje dla sektora publicznego i prywatnego studia wykonalności z zakresu przekształcenia środowiska w celu kompleksowego zarządzania procesami rozwoju społeczno-ekonomicznego.

Włoskie firmy, przy pomocy Włosko-Polskiej Izby Gospodarczej, która m.in. wspiera wymianę handlową pomiędzy Polską i Włochami, wyraziły chęć współpracy z polskimi regionami w celu wymiany doświadczeń w zakresie zarządzania funduszami strukturalnymi i ich monitorowaniem. Konsorcjum oferuje także wsparcie techniczne oraz pomoc profesjonalistów. Podczas spotkania Prezes Konsorcjum, Ruggero Civitarese zaproponował przedstawienie praktycznych efektów projektów i programów, których realizacja zakończyła się w Lombardii pełnym sukcesem. Członek Zarządu Tomasz Sieradz wyraził chęć skorzystania z cennych doświadczeń strony włoskiej dotyczących wdrażania funduszy strukturalnych. Podczas prowadzonych rozmów obie strony uzgodniły, że współpraca międzyregionalna będzie się odbywała głównie w trzech obszarach tematycznych: monitorowanie i rozliczanie funduszy strukturalnych, tworzenie strategii innowacji oraz Europejski Fundusz Społeczny – jego wykorzystanie, projekty badawczo-informacyjne, zwłaszcza zarządzanie projektami i strategiami ich realizacji.
  • Prezes Olindo Teta
  • Przedstawiciele Samorządu...
  • Rozmowy polsko-włoskie

Liczba wyświetleń: 992

powrót