Aktualności

Palmowa w Skansenie

2017.04.10 12:20 , aktualizacja: 2017.04.10 14:01

Autor: Joanna Wołczyńska, (OR), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Palmy wielkanocne fot. portal „Co za dzień”
  • Procesja fot. portal „Co za dzień”
  • Odwiedzający podziwiają palmy wielkanocne fot. Barbara Polakowska
  • Procesja z palmami fot. Barbara Polakowska
  • poseł Leszek Ruszczyk oraz członek zarządu Rafał Rajkowski. fot. portal „Co za dzień”
  • Święcenie palm fot. Barbara Polakowska

Pisanki, kraszanki, koszyczki i piękne palmy… Wszystko to można było podziwiać  wczoraj w Muzeum Wsi Radomskiej. Setki gości w skansenie świętowało Niedzielę Palmową. W uroczystych obchodach uczestniczył również członek zarządu Rafał Rajkowski.

 

Procesja z palmami

Niedziela Palmowa wpisała się już na stałe w kalendarz imprez organizowanych w radomskim skansenie. Radomianie rozpoczęli Wielki Tydzień właśnie w muzeum, które było otwarte dla gości od rana. Głównym punktem obchodów była msza święta odprawiana w zabytkowym kościele z Wolanowa. W tym roku przewodniczył jej biskup radomski Henryk Tomasik, który poświęcił palmy przyniesione przez wiernych. Tuż po mszy, na muzealne pola uprawne przeszła procesja, by wbić poświęcone palmy w ziemię. Zgodnie z ludową tradycją mają one ochronić zasiewy i zapewnić urodzajne plony.

 

Święta sprzed lat

W skansenie odbył się także kiermasz, podczas którego można było kupić wielkanocne ozdoby i rękodzieło ludowe. Otwarte dla zwiedzających były także muzealne chałupy i dwór z Pieczysk. Do stałych ekspozycji dołączono też tradycyjne ozdoby. Strojąc izby, pracownicy pokazali, jak przed laty mieszkańcy podradomskich wsi przygotowywali się do Wielkiej Nocy.

Liczba wyświetleń: 435

powrót