Aktualności

Święto Konstytucji 3 Maja

2017.05.04 11:50 , aktualizacja: 2017.06.01 14:39

Autor: Joanna Wołczyńska (OR), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

członek zarządu Rafał Rajkowski z wieńcem przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Radomiu fot. Łukasz Wójcik

W tym roku mija 226. rocznica uchwalenia ustawy regulującej ustrój prawny państwa. W Radomiu obchody święta zorganizowano m.in. przy współudziale garnizonu 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego na Sadkowie. Uczestniczył w nich członek zarządu województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski.

 

Konstytucja 3 Maja, pierwsza w Europie, regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów, była manifestem walki o suwerenność Polski.  Wpłynęła też na rozwój ruchów demokratycznych i stała się symbolem postępowego myślenia, stawiającego przede wszystkim na dobro narodu.

 

3 maja

Uroczystości rozpoczęły się mszą w radomskim kościele garnizonowym, po niej delegacje złożyły wiązanki kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Na Placu Konstytucji 3 Maja odczytano uroczysty Apel Pamięci, wręczono medale „Za zasługi dla obronności kraju”, a także odznaczenia pamiątkowe.

 

Wydarzenia

W programie uroczystości trzeciomajowych nie zabrakło imprez o charakterze sportowym i kulturalnym. Ponad 200 osób wzięło udział w III Biegu Konstytucji 3 Maja, zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Biegiem Radom!” oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Trasę 5 km najszybciej pokonał radomianin Mateusz Kaczor.

 

Liczba wyświetleń: 368

powrót