Aktualności

„Pro Masovia” dla człowieka Wisły i chóru

2017.06.26 10:40 , aktualizacja: 2017.06.27 09:19

Autor: Paweł Burlewicz, Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

  • Na scenie przemawia przez mikrofon Adam Struzik, obok nagrodzony Stanisław Fidelis został...
  • Wręczający trzymają oprawiony dyplom, ubrany w mundur marynarski wyróżniony trzyma medal i kwiaty Medal „Pro Masovia”...
  • Duży stół, na którym jest ciasto z liczb 7, 8 i 0 Marszałek Adam Struzik i...

Urodzony w Czerwińsku, z Wisłą i pływaniem związany przez całe życie – kapitan Stanisław Fidelis odebrał z rąk marszałka Adama Struzika medal „Pro Masovia”.

 

Zna wszystkie łodzie, jakie pływały po Wiśle. Dowodził wieloma z nich. Zakochany w najważniejszej rzece Mazowsza i służący jej wiernie od 1961 r. Po dziewięciu latach służby objął dowództwo na Żubrze W-13. Od tamtej pory nieprzerwanie stoi na mostku, służąc również w Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym.

 

Pokazują jego wspomnienia

To w dużej mierze jego wspomnienia stały się podstawą  spektaklu plenerowego „Na Wiśle śpiewają oryle. Szlakiem nadwiślańskich gmin Północnego Mazowsza”, wyreżyserowanego przez Marka Mokrowieckiego i wykonywanego przez aktorów płockiego teatru w 14 miejscowościach, często na specjalnych scenach nad rzeką.

 

Szczegółowe informacje o spektaklu można znaleźć w naszych zapowiedziach kulturalnych.

 

Kapitan Fidelis nie tylko trzyma ster, ale też w fascynujący sposób pisze o rzece. Już przy lekturze, „Wisła, rzeka mojego życia” widać było, że książka zrodziła się z wielkiej miłości: „Wisła błękitna, szara Wisła. Najmilsza mi jest i najbliższa. Kto poznał raz gorycze i uroki Wisły, ten już na ślepo pójdzie za nią do końca” – przekonywał w niej autor. Druga, „Semper fidelis Vistulae” („Wierni rzece Wiśle”), jest jej dopełnieniem, a powstała na 50. rocznicę ślubu z żoną, która zawsze stała u boku słynnego kapitana.

 

Apel nagrodzonego kapitana

Wręczenie medalu „Pro Masovia” przez marszałka Adama Struzika wypadło w nieprzypadkowym momencie. W trwającym właśnie „Roku Rzeki Wisły”, uroczyście obchodzono „Dzień Wisły”, który był częścią miejskich „Dni historii Płocka”, świętującego właśnie 780. lat.

 

Kapitan Fidelis liczy, że spełni się jego marzenie o rewitalizacji Wisły na Mazowszu.

– Ona jest ogromnym, niewykorzystanym potencjałem w sferze transportu naszego kraju. Pozbawiamy się wielomilionowych zysków, które wzbogacałyby narodowy budżet – apeluje wyróżniony.

Nic dziwnego, pamięta jeszcze z początków służby czas, gdy Wisła była ruchliwym szlakiem.

 

Nagroda na 25-lecie

Drugim medalem „Pro Masovia” marszałek Adam Struzik wyróżnił chór Minstrel, działający przy Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Małachowskiego w Płocku. Zespół obchodzi ćwierćwiecze pracy artystycznej, daje ponad 30 koncertów rocznie i współpracuje m.in. z Płocką Orkiestrą Symfoniczną im. Witolda Lutosławskiego, Muzeum Mazowieckim i Zespołem Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”.

 

Zasługi twórców czterogłosowego chóru Minstrel władze Samorządu Województwa Mazowieckiego uhonorowały dyplomami. Otrzymali je dyrygent Sławomir Gałczyński, drugi dyrygent i korepetytor głosów Eliza Łochowska oraz pianista i akompaniator Dariusz Petera. W ciągu 25 lat istnienia zespołu wykształcili muzycznie 920 młodych ludzi.

Liczba wyświetleń: 385

powrót