Aktualności

Orszak Trzech Króli

2018.01.08 13:15 , aktualizacja: 2018.01.09 12:56

Autor: Joanna Wołczyńska (OR), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Leopold Suski, Andrzej Musiał i Mirosław Kieszkowski na koniach jako Trzej Królowie Orszak prowadzony przez...
  • Liczny orszak na ulicach miejscowości Mokobody Wicemarszałek Janina Ewa...
  • na zdjęciu widać osiem osób uczestniczących w orszaku, część z nich jest w srojach historycznch Członek zarządu Rafał...
  • na zdjęciu widoczna licznie zgromadzona rzesza ludzi na jednej z ulic Radomia W Orszaku Trzech Króli...

Ponad 5 tysięcy radomian wzięło udział w siódmym Radomskim Orszaku Trzech Króli. Równie dużym zainteresowaniem tradycją, łączącą pokolenia wykazali się mieszkańcy miejscowości Mokobody. Wszyscy szli w tym roku pod jednym wspólnym hasłem „Bóg jest dla wszystkich”.

 

W Radomiu

Orszak rozpoczęła uroczysta msza św., której przewodniczył ks. bp Henryk Tomasik. Zgromadzeni na radomskim rynku wysłuchali, znany z Ewangelii, edykt cesarza o spisie powszechnym, w którym mowa o wędrówce Józefa i Maryi do Betlejem. Orszak zmierzał ulicami miasta pod specjalnie przygotowaną szopkę przed Urzędem Miejskim, gdzie uczestnicy pokłonili się nowo narodzonemu Chrystusowi. Po drodze odegrano jasełka i sceny biblijne. Podsumowaniem wydarzenia był koncert kolęd w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4.

Organizatorzy przygotowali 5000 koron i śpiewników, które rozeszły się w błyskawicznym tempie. Dodatkowym atutem była piękna, słoneczna pogoda.

 

– To było bardzo ważne wydarzenie dla mieszkańców naszego miasta. Wszyscy zintegrowaliśmy się, przeżywając wspólnie to święto religijne. Cieszę się, że każdego roku frekwencja jest coraz większa. Tym razem liczba uczestników zaskoczyła samych organizatorów. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie nas jeszcze więcej – podkreślił członek zarządu Rafał Rajkowski.

 

W Mokobodach

Orszak Trzech Króli przeszedł od kościoła parafialnego, Placem Chreptowicza do szopki w świetlicy wiejskiej, przy śpiewie kolęd w wykonaniu chóru parafialnego. Po uroczystym złożeniu darów i oddaniu pokłonu Dzieciątku, mieszkańcy mieli okazję obejrzeć część artystyczną przygotowaną przez dzieci z Zespołu Oświatowego w Mokobodach. Obchody święta Trzech Króli połączone były z wigilią i dzieleniem się opłatkiem. Potrawy do degustacji przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Żwawe Babki” – laureatki Nagrody Marszałka z 2015 r.

 

– Wśród śpiewu kolęd znikają podziały i różnice, a na twarzach uczestników gości uśmiech. Cieszę się, że mogłam wspólnie z mieszkańcami wziąć udział w orszaku – podkreśliła  wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.
 

 

 

Liczba wyświetleń: 321

powrót