Aktualności

II Kongres Sołtysów Powiatu Węgrowskiego

2018.03.13 10:35 , aktualizacja: 2018.03.13 15:00

Autor: Grzegorz Skolimowski (OR), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Wspólne zdjęcie sołtysów i prelegentów Wspólne zdjęcie sołtysów i...
  • Wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska przemawia do zebranych. Wicemarszałek Janina Ewa...
  • Uczestnicy kongresu zebrali się na Sali gimnastycznej. Sołtysi powiatu...

Sołtysi – włodarze wsi najbliżsi problemom zwykłego mieszkańca – chcą wiedzieć, jak najskuteczniej wykorzystać swoje możliwości. Spotkania sołtysów takie, jak to w Węgrowie, służą właśnie temu, by mogli jeszcze lepiej  pracować nie tylko dla swojej wsi, ale całej gminy. Z przedstawicielami lokalnych społeczności spotkała się wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Najbliższy nam pośrednik

Sołtys jest menadżerem, liderem reprezentującym sołectwo na zewnątrz. Uczestniczy w sesjach rady gminy, a także jej pracach, ale bez prawa do głosowania. Dobry sołtys potrafi zaktywizować i zintegrować mieszkańców, by wspólnie realizować przedsięwzięcia służące poprawie jakości życia. Jego rola na polskiej wsi jest nie do przecenienia. Najaktywniejsi piszą projekty i aplikują o środki zewnętrzne, by móc realizować pomysły, jakie rodzą się w sołectwie. Funkcja sołtysa zmieniała się na przestrzeni czasu, ale zawsze sołtys był pośrednikiem między mieszkańcami a kolejnym poziomem administracji. Od 1990 r. sołtys jest organem wykonawczym jednostki pomocniczej gminy, sołectwa. Wybiera go zebranie wiejskie, a jego działalność wspiera rada sołecka.

 

Na kongresie

Za pracę na rzecz lokalnych społeczności podziękowała wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska i starosta węgrowski Krzysztof Fedorczyk. Nie zabrakło również życzeń z okazji Dnia Sołtysa. W czasie Kongresu sołtysi wysłuchali prezentacji starosty o inwestycjach zrealizowanych przez powiat węgrowski od 2015 r. Obecna na kongresie wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska omówiła inwestycje realizowane przez samorząd województwa, a także przypomniała o programach dedykowanych gminom. Nie zabrakło również rozmów o zagrożeniach związanych z Afrykańskim Pomorem Świń (ASF), które przedstawił powiatowy lekarz weterynarii Zygmunt Marcinowski. Problem wsparcia i aktywizacji bezrobotnych poruszyła dyrektor PUP w Węgrowie Anna Wieczorek. Na kongres przybył także poseł Marek Sawicki, który w czasie wystąpienia przeanalizował sytuację w rolnictwie na terenach wschodniej Polski.

– Dziękuje za waszą pracę na rzecz Małych Ojczyzn. Samorząd województwa również stawia na obszary wiejskie – inwestujemy, informujemy, aktywizujemy, a także zachęcamy Państwa do sięgania po zewnętrzne środki i instrumenty. Tych najaktywniejszych – honorujemy, chociażby dzięki takim konkursom jak „Najaktywniejsze Sołectwo”, które prowadzi Krajowa sieć Obszarów Wiejskich na Mazowszu. Wierzę, że nie zabraknie Państwu sił i chęci do dalszej pracy – mówiła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska. 

Liczba wyświetleń: 590

powrót