Aktualności

W trosce o bezpieczeństwo

2018.03.19 14:50 , aktualizacja: 2018.03.19 15:04

Autor: Grzegorz Skolimowski, (OR), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Ćwiczenia z fantomem Zajęcia z pierwszej pomocy,...
  • W tle przygotowana dekoracja tematyczna ze znakami drogowymi Wicemarszałek Janina Ewa...
  • Zestawy otrzymali wszyscy uczestnicy akcji Przedstawicieli zarządu z...
  • Zajęcia na torze przeszkód Uczennica na rowerze...

W Szkole Podstawowej nr 10 im. Księżnej Aleksandry Ogińskiej w Siedlcach zdobywali wiedzę o bezpieczeństwie w ruchu drogowym i poznawali zasady udzialania pierwszej pomocy.

 

Z młodzieżą spotkały się wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska i członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

Teoria i praktyka

Uczniowie wzięli udział w trzech panelach promujących bezpieczeństwo. Pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Siedlcach przygotowali na sali gimnastycznej tor rowerowy, na którym aranżowano różne sytuacje, z którymi można się spotkać podczas jazdy. O zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach mówili funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Sielcach, omawiając film „…tak, chcę być bezpieczny”. Natomiast strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach połączyli teorię udzielania pierwszej pomocy i resuscytacji krążeniowo-oddechowej z praktycznymi ćwiczeniami na fantomach i ochotnikach. Wszyscy uczniowie uczestniczący w imprezie otrzymali zestawy zawierające elementy odblaskowe. Noszone po zmierzchu znacząco poprawiają widoczność pieszych i rowerzystów.

 

Bezcenna wiedza

– Najmłodsi mieszkańcy Mazowsza, podobnie jak ich rodzice, poruszają się przy drogach o różnych porach dnia. Często już po zmroku wracają z dodatkowych zajęć organizowanych w szkole, czy w domach kultury. W okresie jesienno-zimowym, a nawet teraz, na chwilę przed nadejściem wiosny, zmrok zapada szybko. To ważne, aby w takich warunkach zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo, w czym odblaski bardzo pomagają – podkreśliła członek zarządu Elżbieta Lanc.  

Niestety mimo kampanii informacyjnych wciąż dochodzi do wielu wypadków z udziałem najmłodszych użytkowników dróg. Ważne, by umieć się zachować w takiej sytuacji.

– Dzięki dzisiejszym zajęciom mogliście sobie utrwalić zasady udzielania pierwszej pomocy. Cieszę się że tak aktywnie uczestniczycie w tych zajęciach. Ta wiedza może uratować ludzkie życie – zwróciła się do młodzieży wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska. 

 

 

 

 

 

 

Liczba wyświetleń: 355

powrót