Aktualności

Nowe pomieszczenia dla płockiego muzeum

2018.04.16 08:40 , aktualizacja: 2018.04.16 15:51

Autor: opr. WKZ, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Szklany złocony komplet - karafka z filiżankami Obiekt z kolekcji art....
  • Rzeżba żółwia Dzieło z kolekcji Muzeum...
  • Panowie podają sobie ręce Leonard Sobieraj z...

Dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku Leonard Sobieraj podpisał umowę z firmą EURODOM Jarosław Dąbkowski na prace w ramach projektu „Odtworzenie i rewaloryzacja budynku zabytkowego od  ul. Kolegialnej 6 oraz przebudowa przynależnych oficyn na potrzeby Muzeum Mazowieckiego w Płocku – etap I”.

 

Niezwykłe skarby

Imponująca kolekcja art déco Muzeum Mazowieckiego w Płocku rozkwitła w ciągu ostatnich kilku lat i stała się wizytówką instytucji obok secesji i zbiorów regionalnych. Podstawę kolekcji, na którą składa się blisko tysiąc pięćset muzealiów, stanowią wysokiej klasy meble (ponad 100 obiektów) oraz wyroby z różnorodnych dziedzin rzemiosła artystycznego. Muzeum skupia się przede wszystkim na dziełach polskiego pochodzenia. Nie stroni jednak od realizacji zachodnioeuropejskich i amerykańskich, stanowiących tło  i doskonałe porównanie dla rodzimych osiągnięć artystycznych z okresu międzywojennego.

 

Jak mieszkano w dwudziestoleciu międzywojennym?

Nowym rozdziałem w dziejach kolekcji będzie oddanie do użytku kamienicy przy ul. Kolegialnej 6. Rozbudowa muzeum o dział sztuki art déco obejmować będzie prezentację blisko 17 wnętrz o charakterze mieszkalnym, rozlokowanych na dwóch piętrach budynku. Parter zajmą pojedyncze wnętrza o charakterze jadalnianym (7 pokoi)  i sypialnianym (8 pokoi) prezentujące komplety mebli i rzemiosło artystyczne z różnych krajów Europy. Na pierwszym piętrze znajdzie się kompletne mieszkanie (zawierające jadalnię, sypialnię, gabinet, przedpokój), rozbudowane o łazienkę  i kuchnię, prezentujące rzemiosło artystyczne z Polski, tym samym przywodząc klimat i atmosferę domostw polskiej inteligencji i zamożnego mieszczaństwa z lat 20. i 30. XX w

 

Rozbudowa muzeum o ekspozycje prezentujące kolekcję art déco (poza aranżacją wnętrz zakłada przestrzenie o charakterze galeryjnym, w których prezentowane będą zbiory rzemiosła artystycznego (szkło, ceramika, metal) oraz bogata kolekcja mody i biżuterii z tego okresu. Tak więc w przestrzeni II piętra kamienicy, w sąsiedztwie zaaranżowanego mieszkania znajdzie się również galeria rzemiosła artystycznego połączona z pokazem kolekcji strojów oraz akcesoriów mody. 

 

Liczba wyświetleń: 87

powrót