Aktualności

Komputery dla harcerzy z Białorusi

2006.08.03 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Administrator

2 sierpnia br. Marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik przekazał 5 komputerów oraz słowniki języka polskiego, zestawy multimedialne, albumy i literaturę piękną Republikańskiemu Społecznemu Zjednoczeniu „Harcerstwo” z Białorusi.

- Samorząd Województwa Mazowieckiego z ogromnym uznaniem odnosi się do pracy „Harcerstwa” z dziećmi polskiego pochodzenia, która wzmacnia w nich poczucie tożsamości narodowej. Cieszę się, że możemy wspierać aktywność i rozwój młodych Polaków na obczyźnie. Dar jest skromny, ale mam nadzieję, że przyczyni się do rozszerzenia działalności organizacji, a także do rozwoju polskich środowisk harcerskich - powiedział marszałek Adam Struzik.

Przekazany przez marszałka sprzęt odebrał przewodniczący RSZ „Harcerstwo” – Antoni Chomczukow. Dziękując powiedział – Jestem wzruszony tym darem, ponieważ wiem, że pomoże on naszej młodzieży, która ma polskie korzenie, przetrwać ataki na ich polskość. Dziękuję za okazaną nam w ten sposób troskę o naszą młodzież i dzieci oraz za możliwość umocnienia związku ze swoją historyczną Ojczyzną. Jestem przekonany, że teraz nasza organizacja będzie źródłem nowych i silnych patriotów.

Organizatorem spotkania była dyrektor Kancelarii Marszałka Magdalena Flis-Lichota, przy współudziale Departamentu Organizacji i Nadzoru Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Od 1997 r. Republikańskie Społeczne Zjednoczenie „Harcerstwo” działa na Białorusi jako organizacja samodzielna, oficjalnie zarejestrowana. Należą do niego młodzi ludzie polskiego pochodzenia, którzy chcą zachować polskie korzenie, tradycję i kulturę.

Do niedawna swoje ośrodki miało w 16 Domach Polskich, wybudowanych dla Związku Polaków. Niestety, prawie wszystkie placówki zostały harcerzom odebrane, co spowodowało, że w wielu miejscowościach harcerstwo zanikło. Obecnie RSZ posiada 2 Domy Harcerza, które istnieją tylko dlatego, że zostały zarejestrowane jako domy prywatne.

W „ocalałych” placówkach w miejscowościach Roś i Porzecze nadal organizowane są szkolenia, kolonie, obozy i rajdy. W placówce w mieście Roś działa Społeczna Szkoła Języka Polskiego dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzone są także kółka robótek ręcznych, kółka zainteresowań oraz organizowane konkursy i wystawy.

- Rola harcerzy w kultywowaniu polskiej tradycji i kultury na Białorusi jest nieoceniona. Na organizowanych zbiórkach, obozach czy koloniach śpiewają polskie piosenki, czytają polskie książki. To oni odkrywają i dbają o polskie groby, pielęgnują zabytki i pomniki związane z Polską – mówił Paweł Jaros, Koordynator Biura Rzecznika Praw Dziecka.

Sami zainteresowani, czyli harcerze nie kryli wzruszenia, ale i zadowolenia - po powrocie do domu wreszcie będą mogli korzystać z Internetu. Dzięki niemu będą mieli dostęp do nieocenzurowanych informacji z całego świata, ponadto przy pomocy komputerów będą mogli komunikować się z rówieśnikami z Polski oraz wydawać gazetkę harcerską i ulotki.

Liczba wyświetleń: 551

powrót