Aktualności

Strażacka brać spotkała się w Świętym Miejscu

2018.05.07 13:30 , aktualizacja: 2018.05.07 15:22

Autor: oprac. WKZ, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Marszałek trzyma w rękach tablicę z naklejonym srebrnym hełmem Marszałek Adam Struzik...
  • Poczty sztandarowe idą w pielgrzymce W pielgrzymce uczestniczyło...
  • Widać strażaków i kapelanów idących na czele pielgrzymki Pielgrzymka przeszła...
  • Marszałek sedzi na widowni, w tle widać chorągwie W głównych uroczystościach...
  • Marszałek Adam Struzik przekazuje strażakom z OSP Bogate kluczyk do nowego wozu Marszałek Adam Struzik...

Strażacy-ochotnicy z subregionu płockiego uroczyście obchodzili swoje święto, uczestnicząc w Diecezjalnej Pielgrzymce Strażaków do Świętego Miejsca w diecezji płockiej. W uroczystościach wzięli także udział marszałek Adam Struzik oraz wiceprzewodnicząca sejmiku Wiesława Krawczyk.

 

– Diecezjalna Pielgrzymka Strażaków do Sanktuarium Matki Boskiej Bartnickiej w Świętym Miejscu to szczególna forma podziękowania Bogu za nieustanne czuwanie i wspieranie w trudnych i niebezpiecznych akcjach. Dzięki niezachwianej wierze niejednokrotnie udaje się przezwyciężać lęk i chwile słabości, a tym samym stawiać czoła zagrożeniom, na jakie narażeni są członkowie jednostek strażackich. Uczestnictwo w wydarzeniu jest też okazją do umacniania poczucia jedności całego środowiska osób związanych ze służbą ratowniczą w tej części Mazowsza – powiedział marszałek Adam Struzik.

Głównym wydarzeniem pielgrzymki była msza św., którą koncelebrowali kapelani i duszpasterze strażaków. Przewodniczył jej biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski, który w homilii podkreślił, że strażacy pielgrzymują przed oblicze Matki Bożej Bartnickiej, aby zawierzyć Bogu „swoją codzienną służbę i pracę, swoją odwagę i poświęcenie, swoje zdrowie i swoje życie”.

 

OSP w diecezji płockiej

W diecezji płockiej pierwsze jednostki OSP (zwane dawniej drużynami ogniowymi) powstały w 1875 r. Strażacy wielokrotnie wykazywali się patriotyzmem. To oni organizowali wydarzenia, które „budziły ducha polskości i pielęgnowały rodzimy język”. Gdy zaszła taka potrzeba, zaczęli także prowadzić wojskową działalność konspiracyjną. Bp Mirosław Milewski poświęcił bojowe wozy strażackie, które trafią do jednostek OSP w Krasnem (powiat przasnyski, gmina Krasne), Obrębie i Bogatem (powiat przasnyski, gmina Przasnysz). Ich zakup dofinansowano z zadania „OSP-2017”, które jest zadaniem samorządu województwa mazowieckiego dotyczącym pomocy finansowej dla gmin/miast na zakup nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych.

 

W programie pielgrzymki znalazły się też koncerty: w wykonaniu Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Młode Kurpie” z Jednorożca oraz Orkiestry OSP w Starej Krępie. W wydarzeniu uczestniczyło około tysiąca osób, w tym druhowie: członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych i Państwowej Straży Pożarnej, a także duszpasterze posługujący wśród strażaków. W pielgrzymce udział wzięły również delegacje strażackie z sąsiedniej diecezji łomżyńskiej. Nie zabrakło też pocztów sztandarowych OSP i PSP, których barwna defilada była nie lada atrakcją tej uroczystości.

Organizatorem pielgrzymki był diecezjalny duszpasterz strażaków ks. kan. dr Andrzej Zakrzewski, wydział duszpasterski płockiej Kurii Diecezjalnej, parafia św. Stanisława BM w Świętym Miejscu z ks. proboszczem Jackiem Daszkowskim oraz wieloma wolontariuszami, w tym członkiniami kół gospodyń wiejskich.

Liczba wyświetleń: 441

powrót