Aktualności

Dotacje na mazowieckie strażnice

2018.05.23 09:20 , aktualizacja: 2018.05.23 13:03
Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Odnowiony budynek strażnicy z garażem Strażnica OSP w Naruszewie,...

Dzięki 5 mln zł dotacji uda się zrealizować 214 inwestycji w remizach OSP na terenie całego Mazowsza. Druhowie aplikowali o środki w ramach konkursu „Mazowieckie strażnice OSP – 2018”. Maksymalna dotacja to 23 tys. zł.

 

Pieniądze przeznaczone zostaną przede wszystkim na remont stolarki okiennej, zaplecza socjalnego, instalacji elektrycznej i hydraulicznej, dachów, drzwi, ścian, posadzek oraz elewacji. Zainteresowanie konkursem było bardzo duże. Złożono 282 wnioski na łączną kwotę 13,2 mln zł.

 

„Mazowieckie strażnice OSP – 2018”

Wsparcie jest potrzebne

Na Mazowszu jest blisko 2 tys. jednostek OSP, w których aktywnie działa blisko 75 tys. strażaków. Druhowie z Mazowsza są świetnie przygotowani do wykonywania powierzonych im zadań. Są przeszkoleni zarówno z zakresu ratownictwa drogowego, jak i medycznego.

 

– Strażacy ochotnicy to lokalni bohaterowie, z oddaniem i poświęceniem ratujący ludzi i ich dobytek. To ludzie, których warto i trzeba naśladować, to też nierzadko autorytety dla młodych. Cieszę się, że możemy wesprzeć środami z budżetu Mazowsza ich swoiste miejsca pracy – podkreśla wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Co ważne, druhowie dysponują coraz lepszym sprzętem strażackim, w tym nowoczesnymi samochodami ratowniczo-gaśniczymi. Jest to możliwe również dzięki środkom z budżetu województwa. Od lat samorząd Mazowsza wspiera ochotnicze straże pożarne. Od 2006 r. do 2017 r. przekazał na zakup sprzętu i samochodów przeciwpożarowych ponad 71 mln zł. W tym czasie wsparcie otrzymało niemal 2995 jednostek OSP. Pozwoliło to zakupić przeszło 500 samochodów pożarniczych, ponad 20 łodzi, a także ponad 150 zestawów ratownictwa technicznego lub medycznego.

 

– Zawsze z wielkim uznaniem i szacunkiem odnoszę się do pracy strażaków ochotników. To ludzie, którzy niosąc pomoc, bez wahania i bezinteresownie, często ryzykują swoim życiem i zdrowiem. Naszym zadaniem jest ich wspierać. Od lat staramy się wyposażać ich w możliwie najlepszy sprzęt. Teraz środki kierujemy na równie ważne zadanie – remonty strażnic. Mówimy tu o lepszym komforcie pracy, ale też bezpieczeństwie dla samych strażaków i ich sprzętu – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

– Strażackie remizy, które dziś dotujemy, od zawsze były swoistymi centrami małych społeczności. Wiele inicjatyw lokalnych odbywa się właśnie w strażackich remizach. Dlatego tak ważne jest, aby mieszkańcy małych miejscowościach mogli spotykać się w godnych warunkach – podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

 

Subregion radomski

W tym subregionie 25 strażnic OSP będzie mieć wyremontowane dachy. Nowe bramy garażowe zyskają m.in. remizy w Solcu nad Wisłą i Dobrucie. Z kolei instalacje centralnego ogrzewania zmodernizują druhowie z Grabowa nad Pilicą i Wólki Modrzejowej. Na 55 projektów z subregionu radomskiego radni przeznaczyli prawie 1,3 mln zł.

 

– Druhowie z naszego subregionu byli najaktywniejsi, i to do nich trafia najwyższe wsparcie. Również najwięcej strażnic z radomskiego będzie wyremontowanych, bo aż 55. To bardzo ważne i potrzebne inwestycje. To są wprawdzie nieduże kwoty, ale zdaję sobie sprawę, że wiele z przedsięwzięć potrzebowało właśnie takiego zastrzyku gotówki, aby mogły być w ogóle zrealizowane. Jeszcze raz serdecznie gratuluję wszystkim beneficjantom – podkreśla członek zarządu Rafał Rajkowski.

 

Subregion siedlecki

Wyremontowane dachy strażnic w Woli Wodyńskiej, Łupinach i Polakach (pow. siedlecki), odnowione elewacje remiz w Wyszkowie i Sokółce (pow. węgrowski) to tylko kilka przykładów prac modernizacyjnych, które będą możliwe, dzięki wsparciu z budżetu Mazowsza. Radni województwa mazowieckiego zdecydowali o dofinansowaniu kwotą 1,1 mln zł 48 projektów z subregionu siedleckiego.

 

Subregion ciechanowski

Już wkrótce strażacy ochotnicy z OSP Sokołowy Kąt (pow. żuromiński) wyremontują dach swojej strażnicy. Druhowie z Winnicy (pow. pułtuski) odnowią posadzkę w remizie, a nowe tynki będzie mieć świetlica OSP Piegłowo (pow. mławski). Prace te będą możliwe, dzięki wsparciu z budżetu Mazowsza – kwotą 351 tys. zł dofinansowano 16 projektów z ciechanowskiego.

 

Subregion ostrołęcki

Druhowie OSP ze Starego Szelkowa (pow. makowski) wyremontują dach strażnicy, a strażacy z Nuru (pow. ostrowski) zajmą się remontem ścian i posadzek w garażach. Z kolei nową instalację elektryczną i alarmową będą mieć strażacy z Brańszczyka (pow. wyszkowski). Prace te będą możliwe dzięki ponad 965 tys. zł przeznaczonym na 41 inwestycji.

 

Subregion płocki

Strażacy ochotnicy z Małej Wsi (pow. płocki) odnowią posadzki i tynki w garażach swojej strażnicy, druhowie z Gąbina (pow. płocki) wyremontują dach remizy, a w nowe drzwi i okna w budynku OSP zainwestują ochotnicy z Podlesia (pow. sierpecki). Na 19 projektów z subregionu płockiego radni przeznaczyli 447 tys. zł.

 

Warszawa i okolice

Dach swojej strażnicy wyremontują ochotnicy z Młodzieszyna (pow. sochaczewski), z kolei druhowie ze Strachówki (pow. wołomiński) odnowią budynek remizy, a ochotnicy z Pomiechówka (pow. nowodworski) odnowią szatnię i łazienki w strażnicy. Prace te będą możliwe dzięki wsparciu z budżetu Mazowsza – radni województwa mazowieckiego zdecydowali o dofinansowaniu kwotą 817 tys. zł 35 projektów z Warszawy i okolicznych powiatów.

 

Liczba wyświetleń: 1250

powrót