Aktualności

Dzieci z powiatu nowodworskiego poznają Mazowsze

2018.06.09 14:50 , aktualizacja: 2018.06.11 09:05

Autor: opr. Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

grupa dzieci z powiatu nowodworskiego w kilku rzędach Wspólne zdjęcie z...
w kilku rzędach w sali Delegatury UMWM w Płocku siedzą dzieci z powiatu nowodworskiego Lekcji o Mazowszu z...

Mazowsze to ogromny i różnorodny region. Można go poznawać na wiele sposobów – historycznie, turystycznie, jako źródło zwyczajów i tradycji, ale też unikatowych smaków kulinarnych. W popularyzacji wiedzy o regionie pomocne są lekcje regionalizmu.

 

– Tego typu zajęcia są doskonałym sposobem na przybliżenie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego regionu, jego funkcjonowania w sposób ciekawy, ale także zachęcający do dalszego odkrywania Mazowsza. Chcemy, aby dzieci i młodzież poczuły dumę z bycia Mazowszanami – podkreślił marszałek Adam Struzik, który spotkał się z dziećmi z powiatu nowodworskiego.

 

Poznaj swój region

Uczyć o Mazowszu nie jest łatwo, bo to region nie tylko duży w sensie geograficznym, ale też niezwykle różnorodny w każdym aspekcie i historycznym, i kulturalnym, i społecznym. Projekt wprowadzenia lekcji regionalizmu w ramach zajęć pozalekcyjnych dla uczniów wszystkich typów szkół powstał z inicjatywy Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 

Podstawą ciekawych zajęć jest zawsze dobry scenariusz. Nauczyciele z Mazowsza mają wiele interesujących pomysłów na to, jak przeprowadzić lekcje o Mazowszu. Najbardziej innowacyjne i kreatywne wybrano w ramach konkursu „Lekcje o Mazowszu” organizowanego przez Samorząd województwa Mazowieckiego wraz z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Dotychczas odbyły się dwie edycje tego edukacyjnego przedsięwzięcia. Z wybranych propozycji lekcji, które zwyciężyły w pierwszej edycji inicjatywy, korzystają już mazowieckie szkoły.

 

Liczba wyświetleń: 238

powrót