Aktualności

Marszałek pomaga strażakom z Kośmina

2018.07.09 13:55

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Druhowie z radnym Leszkiem Przybytniakiem i marszałekiem Adamem Struzikiem Aby wspomóc okradzionych...
  • Radny przemawia do mikrofonu, za nim stoi marszałek Adam Struzik Inicjatorem akcji był radny...
  • Marszałek przemawia do mikrofonu W imieniu samorządu sprzęt...
  • Siedzą w sali konferencyjnej Druhowie z Kośmina, fot....

Ponad 70 tys. zł był wart sprzęt ratowniczo-gaśniczy skradziony strażakom z OSP w Kośminie (pow. grójecki). Pozbawieni sprzętu druhowie zostali wycofani z działań, a mieszkańcy pozbawieni ich wsparcia.

 

 – Stąd decyzja o naszej pomocy. Dziękuję przewodniczącemu Komisji Rolnictwa i Terenów Wiejskich radnemu Leszkowi Przybytniakowi za tę inicjatywę. Nie możemy pozwolić, aby tak świetnie wyszkoleni druhowie nie mogli wyjeżdżać do akcji – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

Ciężka sytuacja strażaków

Jednostka otrzymała od samorządu województwa motopompę, pilarkę oraz agregat prądotwórczy. Przekazano również 6 kompletów kurtek i spodni, 6 par specjalnych butów gumowych, 6 hełmów strażackich z latarkami oraz 6 par specjalnych rękawic strażackich. Wartość przekazanego sprzętu to ponad 20 tys. zł.

 

Druhowie z Kośmina skradziony sprzęt kompletowali przez 10 lat. Jego wartość oszacowano na 70 tys. zł. Z remizy zabrano piły spalinowe, motopompy, węże tłoczne, kosiarkę, siekierę, a nawet skrzynkę narzędziową czy nożyce do cięcia drutu. Teraz, kiedy tylko dochodzi do wypadku, strażacy z OSP czują się bezsilni. Dlatego tak ważne jest dla druhów każde wsparcie.

 

Sprzęt to podstawa

– Wyposażanie jednostek ochotniczych straży pożarnych jest procesem ciągłym. Wymagającym dużych nakładów finansowych. Do tej pory na ten cel z budżetu Mazowsza przekazaliśmy już ponad 71 mln zł. To są bardzo dobrze zainwestowane pieniądze. Mamy bowiem świadomość, że im lepiej wyposażony jest strażak, tym większa szansa na powodzenie całej akcji. A stawka zawsze jest wysoka, niejednokrotnie chodzi o ludzkie życie. – przypomina marszałek Adam Struzik. – Nie mogliśmy więc pozostać obojętnymi na to, co spotkało strażaków z Kośmina. Nie możemy również pozwolić na to, aby mieszkańcy pozbawiani byli pomocy, wtedy kiedy najbardziej jej potrzebują. Dlatego zdecydowaliśmy o natychmiastowym wsparciu OSP w Kośminie. Już dziś strażacy zabierają sprzęt ze sobą do jednostki – dodaje marszałek.

 

Druhowie z OSP w Kośminie do tej pory z budżetu Mazowsza zyskali ponad 40 tys. zł. Otrzymali wsparcie na zakup motopompy pływającej oraz zestawu hydraulicznych nożyc ratowniczych. W tym roku z budżetu województwa zdobyli również dotację na remont bramy garażowej oraz posadzki w swojej strażnicy. To środki z nowego programu wsparcia samorządu Mazowsza wspierającego remonty mazowieckich strażnic OSP.

 

Ochotnicze straże pożarne w swoich szeregach skupiają łącznie 700 tys. druhów, w tym aż 75 tys. to strażacy z Mazowsza. Od lat strażacy zajmują najwyższe miejsca w rankingach zaufania społecznego. Cenimy ich wiedzę, przygotowanie i umiejętności w zakresie ratownictwa. Strażacy nie tylko gaszą pożary, ale też ratują poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych czy w trakcie klęsk żywiołowych. Nie mogliby jednak tak skutecznie pomagać bez odpowiedniego sprzętu ratowniczo-gaśniczego.

 

Samorząd Mazowsza w latach 2006-2017 wsparł blisko 3 tys. potrzeb zgłoszonych przez mazowieckie jednostki OSP. Zakup 500 wozów strażackich, 692 pomp pożarniczych, 20 łodzi, 150 zestawów ratownictwa technicznego lub medycznego i 38 systemów powiadamiania wsparto środkami z budżetu województwa.

Liczba wyświetleń: 434

powrót