Aktualności

Plener artystyczny w Garbatce-Letnisku

2018.07.30 10:00 , aktualizacja: 2018.08.01 14:39

Autor: Aneta Pacocha (ZSP w Garbatce-Letnisko), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Malarz w umazanym farbą ubraniu maluje obraz. Wokól stoją inne obrazy Stafan Thurck w trakcie...
  • Artystka w trakcie malowania obrazu. Wokół widać płótna i farby Emine Tokmakkaya z Turcji w...
  • Obrazy wiszące na ścianie. Dwa większe i cztery mniejsze Obrazy Sławomira...
  • Przed szkołą pracuje dwóch rzeźbiarzy. Tną wielkie kłody drewna Praca rzeźbiarzy (fot. ZSP...
  • Pracownia malarska. Dwóch artystów pracuje nad obrazami Pracownia malarska (fot....
  • Rzeźba autorstwa Zbigniewa Dudka. Rzeźba przedstawia cokół, na którym stoi człowiek z młotem Rzeźba autorstwa Zbigniewa...
  • Uczestnicy pleneru pozują do zdjęcia. Za nimi jest wielka rzeźba Zwiedzanie muzeum w Orońsku...

Artyści pokochali atmosferę i twórczy klimat podradomskiego letniska. Przyciąga ich niezwykła przyroda Puszczy Kozienickiej, a także kultura i historia tych ziem. Dlatego na plener artystyczny w Garbatce-Letnisku (pow. kozienicki) zawsze zjeżdżają twórcy z całego świata.

 

Artystyczne dwa tygodnie

Jedenaste już spotkanie artystów ceniących sobie wyjątkową atmosferę Mazowsza rozpoczęło się 14 lipca, wernisaż prac powstałych podczas pleneru zorganizowano zaś 28 lipca w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Garbatce-Letnisku. Twórcy mieli możliwość zwiedzania powiatu kozienickiego i urokliwych miejsc najbliższej okolicy. Przez dwa tygodnie tworzyli artystyczną rodzinę i zainspirowani walorami miejscowości, oddawali się twórczej pasji, malując i rzeźbiąc.

 

Malarze i rzeźbiarze z całego świata

Międzynarodowy Plener Ekspresji Twórczej Malarstwa i Rzeźby „Puszcza Kozienicka Inspiracje Garbatka-Letnisko”,  jak co roku zgromadził artystów z kraju i zagranicy. W tegorocznym plenerze wzięło udział 25 malarzy i rzeźbiarzy z Polski, Ukrainy, Niemiec, Armenii, Turcji, Walii, Indii, Szwecji, Macedonii i Tadżykistanu.

Spotkania, wspólne bycie razem, wymiana artystyczna i promocja regionu to bezsprzecznie wartości pleneru, który już na stałe wpisał się w wakacyjny kalendarz kulturalnych wydarzeń  na Mazowszu.

 

Po raz pierwszy plener zorganizowano w roku 2008. Jego pomysłodawcą był starosta kozienicki Janusz Stąpór oraz dziekan Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu prof. Aleksander Olszewski.

 

Liczba wyświetleń: 283

powrót